Rozbudowa generatora m.cz.

Spis treści

PrzemiataczPo zbudowaniu generatora m.cz. (po liftingu) rozpocząłem permanentne: testowanie, analizowanie i modyfikowanie (niemal) wszystkich (ale już mi przeszło, więc nie trzeba leczyć ! posiadanych wzmacniaczy akustycznych. Tak wyszło...

"Zdejmowanie" ich charakterystyk prowadziło do ciekawych wniosków. Jednak ręczne przestrajanie generatora było dosyć uciążliwe. Wymagało m.in. spisywania wartości napięcia wyjściowego i generowaniu na ich podstawie wykresów. Oczywiście dobrym rozwiązaniem byłaby wizualizacja charakterystyk.

Istnieją układy generatorów (o szerokim, regulowanym spektrum generowanych częstotliwości, w tym audio) oparte na bezpośredniej syntezie cyfrowej, DDS (ang. Direct Digital Synthesis). Jednakże moim celem nie było zbudowanie kolejnego urządzenia pomiarowego, a rozbudowa istniejącego. I to prosta rozbudowa. Jak najmniejszym kosztem. 

Analiza charakterystyki m.cz.

Zaletą generatorów przestrajanych "napięciowo" jest to, że przyłączając w miejsce napięcia z potencjometru generator napięcia piłokształtnego uzyskujemy generator płynnie przestrajany. Oczywiście w sieci można znaleźć wiele generatorów piły. Nie wszystkie działy zgodnie z moimi oczekiwaniami.

Generator przemiatający

Skorzystałem z tego rozwiązania.

Prostota układu (LM555 oraz TL082), powtarzalność parametrów kolejnych wersji generatora piły, akceptowalna stabilność oraz fakt, że elementy składowe dostępne są w technologii SMD (możliwość umieszczenia "sterownika" w obudowie generatora audio) skłoniła mnie do wykonania prototypu i wersji finalnej.

Ale "po kolei"

//