sPlan 8.0 - Pole tekstowe (Ed)

Pole tekstowe

Jeśli przeczytałeś artykuł o Etykietach w sPlan 8.0 to zauważysz, że możliwości Pól tekstowych nie oszałamiają.

"Formalnie" podstawowa różnica funkcjonalna pomiędzy oboma typami tekstu polega na tym, że Etykieta kończy się znakiem końca wiersza, a Pole tekstowe może zawierać wiele linii tekstu.

Niby w ogólnym zarysie jest wszystko "czego potrzeba", ale... np. w sPlan 8.0 zmieniła się też nieco "metoda" edycji pola.

Użytkownicy poprzedniej wersji twierdzą, że tryb edycji Pola tekstowego - ich zdaniem - zbyt odbiega od... ich przyzwyczajeń :o Czy to tylko narzekania "malkontentów"?

Same różnice obu narzędzi w trybie wprowadzania tekstu nie wzbudzają moich emocji.

Nawet początkujący użytkownik sPlan 8.0 patrząc na tabele w zakładce Właściwości obu narzędzi (Pole tekstowe oraz Etykieta) zauważy istotne różnice polegające m.in. na tym, że: Etykieta - Właściwości ma! Pole tekstowe - jakby mniej!

  • choć okienko edycji treści pola otrzymało dwa nowe znaczniki (centrowanie w pionie, dzielenie wyrazów) to jednak zrezygnowano z przycisku trybu wstawiania zdefiniowanych stałych lub zmiennych programu oraz "znaków specjalnych".
       W przypadku tych ostatnich program dysponuje "obejściem" problemu. Opiszę to na końcu artykułu,
  • pole tekstowe traktowane jest jak kontener (wszystkie parametry definiowane w zakładce Właściwości odnoszą się do wszystkich znaków występujących w polu). Treści nie można go zadeklarować jako linku tak wewnętrznego, jak i zewnętrznego :x
  • nieco zaskakuje zachowanie się edytora podczas wywołania procedury Wklej (Ctrl+V). Jej wynik zależy od miejsca, w których znajduje się kursor w chwili aktywowania tej procedury.

Tworzenie pola tekstowegoUtworzenie pola tekstowego nie jest trudne.

Polega on na wybraniu odpowiedniej ikony narzędzia edycyjnego na lewej belce okna edytora. Następnie:

  • ustawiamy kursor w odpowiednim miejscu,
  • wciskamy LPM i przesuwamy kursor w miejsce przeciwległego (w stosunku do początkowego) narożnika pola,
  • zwolnienie LPM kończy edycję pola tekstowego.

Pole tekstoweNarzędzie nadal jest aktywne. Podczas przemieszczania kursora obszar pola tekstowego zostaje obramowany cienką, niebieską, przerywaną linią.

Deaktywacja narzędzia następuje po wciśnięciu PPM lub klawisza Esc.

Zaznaczone zostanie ostatnio narysowane pole tekstowe. By zaznaczyć wybrane pole tekstowe należy kliknąć LPM na tekście umieszczonym w polu.

Jak widać na rysunku z prawej zaznaczenie obejmuje nie sam tekst, ale całe pole tekstowe. Takie rozwiązanie uważam za słuszne. I odpowiada mi.

Tym co mi "zawadza" jest fakt, że po "odznaczeniu" w oknie edytora widoczny jest sam tekst. Obszaru objętego polem tekstowym nic nie wyróżnia.

Czemu to tak istotne? Zwróć uwagę, że na belce ponad oknem edycji (przy zaznaczonym komponencie i/lub figurze) aktywne są przyciski ustwiające kolejność "warstw" elementów (komponentów).

W ramach eksperymentu stwórz np. 3 pola tekstowe różnej wielkości, z wyłączonym tłem. Najlepiej by ich obszary częściowo pokrywały się. Następnie odznacz je.

Tekst po wklejeniu do...?Z dowolnego "surowego" edytora tekstowego (notepad, notepad++, notepadqq, itp.) skopiuj tekst składający się z kilku(nastu) linii.

Po wywołaniu procedury Wklej (z paska menu lub poprzez kombinację Ctrl+V): zgadnij gdzie pojawi się skopiowany tekst?

I sam oceń na ile efekt zgodny jest z Twoimi oczekiwaniami! Widoczny po lewej obraz okna edytora powstał po wklejeniu ze Schowka fragmentu tekstu przy aktywnym narzędziu Pole tekstowe.

Istniejące na karcie pole tekstowe (zawierające frazę Text) w momencie wklejania nie było zaznaczone.

Czy to istotne? IMO - tak.

Pola tekstowe z pustymi liniamiJeśli chcesz się przekonać: stwórz pole tekstowe składające się z:kilku "pustych" linii (wciśnij Enter), dowolnego tekstu lub znaku i ponownie kilku pustych linii. Słowo "pustych" umieściłem w cudzysłowie nieprzypadkowo. Potem skopiuj je na kartę i odznacz.

W rzeczywistości "puste linie" zawierają znaki: nowa linia i przesunięcie kursora na początek linii. By zobrazować "problem" umieściłem po prawej obrazek zawierający dwa podobne pola tekstowe. Przy czym tylko jedno z nich jest zaznaczone.

Gdy stworzysz takie pola (obojętne intencjonalnie czy przypadkowo) zaznaczenie drugiego pola może sprawić nieco kłopotu.

Jeszcze ciekawszym przypadkiem jest sytuacja, gdy Pole tekstowe... nie będzie zawierało tekstu. Niektórych to zaskoczy, ale możliwe jest stworzenie takiego pola.

Co ciekawe... będzie ono otoczone cienką niebieską przerywaną linią. Nawet gdy nie jest zaznaczone!

Jak je zaznaczyć skoro pozbawione jest treści? Nie ma co kliknąć! Wystarczy: dwukrotnie kliknąć LPM obszar wewnątrz niebieskiej ramki lub obwieść ten obszar przy wciśniętym LPM.

:D Proste i użyteczne!

Inną ciekawą właściwością Pola tekstowego jest możliwość przypisania mu koloru tła. Nawet jeśli treść jest "niewidoczna".Tło bez treści

Jeśli stworzysz pole, którego treść stanowi 5 znaków Return i zadeklarujesz jakiś kolor tła to cały obszar zaznaczony podczas tworzenia pola tekstowego zostanie nim wypełniony.

I to bez względu na... obecność (lub nie) treści, wielkość czcionek i ilość linii. Dodatkowo dla pola tekstowego z włączonym tłem wystarcz kliknąć LPM na obszarze tła by je wyróżnić.Wielkość czcionki a wymiar tła

Bardzo brakuje mi tu parametru nieprzezroczystość (opacity).

By "podmienić" frazę (Text) z istniejącego Pola tekstowego na tę znajdującą się w Schowku nie wystarczy zaznaczenie.

W momencie zaznaczania frazy "Tekst" (tej, którą chcemy podmienić!) edytor po zaznaczeniu pola tekstowego... automatycznie przeskoczy do trybu standardowego (czyli edycji).

Na lewej belce zostanie podświetlona pierwsza od góry ikona czyli strzałka.

Po wklejeniu (Ctrl+V) powstało nowe(!) pole tekstowe. Zwróć uwagę, że znacznik dzielenia wyrazów we wklejonym tekście jest odznaczony.Zmiana tekstu w Polu tekstowym

Jak "podmienić" frazę w polu tekstowym?

Zauważ, że w prawej części okna edytora (Właściwości) w pozycji Pole tekstowe widoczne jest okienko edycji zawierające wyświetlane słowo. Tło jest białe.

Gdy jednak klikniesz w nim LPM tło zmieni się na jasnozółte. Migający kursor pojawi się w miejscu kliknięcia lub za wyrazem.

Dopasowanie wklejonego tekstuZaznacz wyraz (Text - np. podwójne LPM) tło wyrazu zmieni się na niebieskie).

Jeśli treść zawiera spacje lepiej skorzystać z kombinacji klawiszy Ctrl+A (zaznaczenie wszystkiego w polu edycji treści.

Pole tekstowe w trybie edycji jest gotowe do zmiany frazy. Wciśnij klawisze Ctrl+V.

Wklejony tekst ma parametry wynikające z ustawień okna Właściwości. Nawet znacznik Dzielenie wyrazów jest ustawiony (zaznaczony)!

Nie zawsze wielkość liter ustawiona pierwotnie jako domyślna jest taka jak byśmy tego chcieli. Zmiana tego nie nastręcza większych kłopotów.Znaki specjalne

Większym problemem jest... wpisanie znaków "niestandardowych". Dla zwykłej Etykiety nie było problemu.

Wystarczyło wciśnięcie przycisku z trzema kropeczkami. To ten przycisk po prawej okna edycji treści Etykiety.

Otwierało się okno "bardziej zaawansowanej edycji" treści (możliwość wpisania niestandardowych znaków, przypisania stałych i/lub zmiennych programu, itd.) i po kłopocie.

W przypadku Pola tekstowego musimy(!) skorzystać ze skrótu klawiszowego Ctrl+Insert (Ctrl+Ins).

Nie wszystkich to zadowala, bo np. moja "skrócona" klawiatura... nie ma klawisza Insert! :oDefinicje skrótów klawiszowych

Oczywiście nie można oczekiwać, że Autorzy programu będą w stanie przewidzieć wszystkie konfiguracje sprzętowe użytkownika. Więc sobie radzę. Trochę "na około", ale "daję radę". :)

Tym co mnie zaskoczyło to fakt, że informację o skrócie klawiszowym Ctrl+Ins znalazłem jedynie w pliku pomocy.

Jeśli przyjrzysz się tabelce definicji Gorących klawiszy zauważysz szybko, że klawisz Esc (choć umieszczony w wykazie) również nie jest definiowalny.

Skoro tak, być może warto umieścić tu i kombinację Ctrl+Ins!

Opis innych narzędzi czy funkcjonalności edytora sPlan 8.0 znajdziesz tutaj.

Inne artykuły o funkcjonalnościach i możliwościach sPlan 8.0 znajdziesz tutaj.

//