GIMP

GIMP to: GNU Image Manipulation Program)

Tworząc wszystkie elementy graficzne na moich stronach korzystałem z GIMP-a. Jeśli chcesz zajmować się grafiką rastrową to niewątpliwie GIMP jest tym co potrzebujesz.

Maskotką i znakiem rozpoznawczym GIMPa jest sympatyczny kojot o nazwie Wilber. Czytaj więcej...Został on stworzony przez Tuomasa Kuosmanena w 1997 roku. Mimo upływu lat tak GIMP, jak i Wilber nie tracą na atrakcyjności. A nawet rozwijają się.

Zaczynałem od wersji 1.1. Obecnie używam 2.8. I ciągle go poznaję. Uczę się. Jego możliwości są "niewyczerpane". Prawie 17 lat grupa entuzjastów rozwija ten produkt. IMO zasługują na: podziw, szacunek i wsparcie.Czytaj więcej...

Nie będę tu powtarzał większości informacji i wskazówek, które można znaleźć na portalach dedykowanych użytkownikom GIMP-a. Najwięcej informacji oprócz strony macierzystej GIMP-a zawarto na polskim portalu jego użytkowników: gimpuj.info. Na dole strony umieściłem zestaw linków, który jak przypuszczam będzie przydatny nawet dla początkujących. Ci bardziej zaawansowani również tam zaglądają!

Jak widać dużą część swego czasu poświęcam: elektronice, radioamatorstwu i krótkofalarstwu. Często wykorzystuję GIMP-a do retuszu projektów płytek drukowanych (PCB). Nawet tych opracowanych z wykorzystaniem takich programów jak Eagle czy Sprint-Layout. Jest niezastąpiony przy przygotowaniu płytek w oparciu o publikacje tak internetowe jak i udostępnianych w prasie technicznej.

GIMP ma swoje ograniczenia. Do obsługi niektórych formatów niezbędnym jest doinstalowanie dodatkowych wtyczek (plug-in). Niektóre z działań być może odbiegają od oczekiwań użytkowników. Zwłaszcza tych, którzy dopiero zaczynają. Na swoim przykładzie wiem, że największą barierą w jego używaniu jest niewiedza. Nie ma lepszej metody poznania GIMP-a niż jego używanie.

GIMP 2.8

Jego zalety zostały dostrzeżone przez użytkowników innych systemów (Mac OS, Windows) skutkując wydaniem dedykowanych dla nich wersji programu.

Nieustannie na forach trwa (IMO niepotrzebne) mania porównania Photoshopa i GIMP-a. Ukłonem dla tych znających interfejs Photoshopa było stworzenie tzw. GIMPShop-a. Cieszy on się umiarkowanym zainteresowaniem, ale jest. I to też dobrze!

Częstokroć podnoszona jest kwestia dużej ilości dostępnych do PS'a tzw. wtyczek (plug-in). Użytkownicy GIMPa też mają w czym wybierać. A od czasu pojawienia się G'MIC (wersja 1.7.0, zawiera zestaw wielu użytecznych filtrów. A na forum GIMP Chat panuje ruch jak na dworcu. Trudno więc narzekać.

Poza tym istnieje możliwość wykorzystania w GIMPie wielu wtyczek dedykowanych do PS'a. Czyli jest jeszcze lepiej.

Podkategorie

 • Kolor

  mt_ignore:GIMP domyślnie wykorzystuje tryb kolorów RBG, nazywany również trybem True Colors. Każdy z pikseli może przyjmować wartości w zakresie 0-255. Dla trzech kolorów podstawowych (czerwony, zielony, niebieski) daje to możliwość wykorzystania w obrazie każdej z ponad 16,7 mln wartości.

  Blask

  Kolor nie tylko pozwala (mniej lub bardziej) wiernie odwzorować rzeczywistość, ale też decyduje o odbiorze obrazu, grafiki. Często mówimy, że obraz jest: "ciepły", zimny" czy też "mroczny". Dzięki GIMPowi możemy korygować: udział poszczególnych barw, ich nasycenie oraz jasność barw.

  W tej dziedzinie możliwości GIMPa są niemal nieograniczone. By z nich móc skorzystać warto poznać podstawowe zagadnienia związane z "funkcjonowanie" i "obsługą" barw w GIMPie.

  Każdy w przedstawionych poniżej artykułów omawia zagadnienia związane z użyciem narzędzi (i/lub funkcjonalności GIMPa), których działanie związane jest z kolorem.

 • Skróty klawiszowe

  mt_ignore:Korzystanie ze skrótów klawiszowych w GIMPie

  Współcześnie podstawą sterowania procedur związanych (nie tylko) z obróbką grafiki jest "klikanie". W zasadzie nie ma z tym problemu, ale... by kliknąć trzeba przenieść kursor z jednego miejsca ekranu w drugi. Wykonując wiele operacji czasami korzystniejsze jest skorzystanie z tzw. skrótu klawiszowego.

  Polega to na jednoczesnym (lub w odpowiedniej kolejności) wciśnięciu określonej sekwencji klawiszy. Np. zapis "Ctrl+C" oznacza:

  • wciśnięcie klawisza Control i przytrzymując go w pozycji wciśniętej
  • wciśnięcie klawisza C.

  W wielu systemach i programach operacja ta spowoduje skopiowanie do schowka aktywnego (zaznaczonego) obiektu. Podobnie jest w GIMPie. W poniżej wskazanych artykułach wskazano skróty klawiszowe (czasami dublujące widoczne w aplikacji ikony) realizujące poszczególne procedury.

//