GIMP
- Szczegóły
- Odsłony: 6984
GIMP to: GNU Image Manipulation Program)
Tworząc wszystkie elementy graficzne na moich stronach korzystałem z GIMP-a. Jeśli chcesz zajmować się grafiką rastrową to niewątpliwie GIMP jest tym co potrzebujesz.
Maskotką i znakiem rozpoznawczym GIMPa jest sympatyczny kojot o nazwie Wilber. Został on stworzony przez Tuomasa Kuosmanena w 1997 roku. Mimo upływu lat tak GIMP, jak i Wilber nie tracą na atrakcyjności. A nawet rozwijają się.
Zaczynałem od wersji 1.1. Obecnie używam 2.8. I ciągle go poznaję. Uczę się. Jego możliwości są "niewyczerpane". Prawie 17 lat grupa entuzjastów rozwija ten produkt. IMO zasługują na: podziw, szacunek i wsparcie.
Nie będę tu powtarzał większości informacji i wskazówek, które można znaleźć na portalach dedykowanych użytkownikom GIMP-a. Najwięcej informacji oprócz strony macierzystej GIMP-a zawarto na polskim portalu jego użytkowników: gimpuj.info. Na dole strony umieściłem zestaw linków, który jak przypuszczam będzie przydatny nawet dla początkujących. Ci bardziej zaawansowani również tam zaglądają!
Jak widać dużą część swego czasu poświęcam: elektronice, radioamatorstwu i krótkofalarstwu. Często wykorzystuję GIMP-a do retuszu projektów płytek drukowanych (PCB). Nawet tych opracowanych z wykorzystaniem takich programów jak Eagle czy Sprint-Layout. Jest niezastąpiony przy przygotowaniu płytek w oparciu o publikacje tak internetowe jak i udostępnianych w prasie technicznej.
GIMP ma swoje ograniczenia. Do obsługi niektórych formatów niezbędnym jest doinstalowanie dodatkowych wtyczek (plug-in). Niektóre z działań być może odbiegają od oczekiwań użytkowników. Zwłaszcza tych, którzy dopiero zaczynają. Na swoim przykładzie wiem, że największą barierą w jego używaniu jest niewiedza. Nie ma lepszej metody poznania GIMP-a niż jego używanie.
Jego zalety zostały dostrzeżone przez użytkowników innych systemów (Mac OS, Windows) skutkując wydaniem dedykowanych dla nich wersji programu.
Nieustannie na forach trwa (IMO niepotrzebne) mania porównania Photoshopa i GIMP-a. Ukłonem dla tych znających interfejs Photoshopa było stworzenie tzw. GIMPShop-a. Cieszy on się umiarkowanym zainteresowaniem, ale jest. I to też dobrze!
Częstokroć podnoszona jest kwestia dużej ilości dostępnych do PS'a tzw. wtyczek (plug-in). Użytkownicy GIMPa też mają w czym wybierać. A od czasu pojawienia się G'MIC (wersja 1.7.0, zawiera zestaw wielu użytecznych filtrów. A na forum GIMP Chat panuje ruch jak na dworcu. Trudno więc narzekać.
Poza tym istnieje możliwość wykorzystania w GIMPie wielu wtyczek dedykowanych do PS'a. Czyli jest jeszcze lepiej.
- Klawisze w warstwach (13040)
- GIMP (6984)
- Zrzut ekranu do GIMPa (Gnome3, Debian) (5494)
- Zrzut ekranu (w GIMPie) (5339)
- Narzędzie "Pobierz kolor" (4614)
- Gorące klawisze, czyli wsparcie dla myszy (4270)
- Klawisze według zakładek (4066)
- Okno dialogowe "Kolor" (3627)
- Zrzut ekranu (Gnome-screenshot) (3325)
- Klawisze narzędziowe (3244)
Podkategorie
-
Kolor
GIMP domyślnie wykorzystuje tryb kolorów RBG, nazywany również trybem True Colors. Każdy z pikseli może przyjmować wartości w zakresie 0-255. Dla trzech kolorów podstawowych (czerwony, zielony, niebieski) daje to możliwość wykorzystania w obrazie każdej z ponad 16,7 mln wartości.
Kolor nie tylko pozwala (mniej lub bardziej) wiernie odwzorować rzeczywistość, ale też decyduje o odbiorze obrazu, grafiki. Często mówimy, że obraz jest: "ciepły", zimny" czy też "mroczny". Dzięki GIMPowi możemy korygować: udział poszczególnych barw, ich nasycenie oraz jasność barw.
W tej dziedzinie możliwości GIMPa są niemal nieograniczone. By z nich móc skorzystać warto poznać podstawowe zagadnienia związane z "funkcjonowanie" i "obsługą" barw w GIMPie.
Każdy w przedstawionych poniżej artykułów omawia zagadnienia związane z użyciem narzędzi (i/lub funkcjonalności GIMPa), których działanie związane jest z kolorem.
-
Skróty klawiszowe
Korzystanie ze skrótów klawiszowych w GIMPie
Współcześnie podstawą sterowania procedur związanych (nie tylko) z obróbką grafiki jest "klikanie". W zasadzie nie ma z tym problemu, ale... by kliknąć trzeba przenieść kursor z jednego miejsca ekranu w drugi. Wykonując wiele operacji czasami korzystniejsze jest skorzystanie z tzw. skrótu klawiszowego.
Polega to na jednoczesnym (lub w odpowiedniej kolejności) wciśnięciu określonej sekwencji klawiszy. Np. zapis "Ctrl+C" oznacza:
- wciśnięcie klawisza Control i przytrzymując go w pozycji wciśniętej
- wciśnięcie klawisza C.
W wielu systemach i programach operacja ta spowoduje skopiowanie do schowka aktywnego (zaznaczonego) obiektu. Podobnie jest w GIMPie. W poniżej wskazanych artykułach wskazano skróty klawiszowe (czasami dublujące widoczne w aplikacji ikony) realizujące poszczególne procedury.