(AVR) Tester elementów elektronicznych
- Szczegóły
- Odsłony: 283653
Spis treści
Podczas budowy urządzeń często zachodzi potrzeba sprawdzenia parametrów: tranzystorów, diod, oporników, kondensatorów, itd. Czasami by zweryfikować ich sprawność. Innym razem by wybrać "ten lepszy".
Dawniej zbudowanie lub zakup analogowego multimetru istotnie ułatwiało prace w warsztacie radioamatora.
Przyrządem, którego obecnie potrzebowałem był tester podzespołów elektronicznych. Wybór padł na ten oparty na ATmega8/168/328 opracowany przez Markusa Frejek, rozwinięty przez Karla-Heinza Kübbeler.
Za Autorami projektu będę go nazywał testerem. O jego przydatności dobitnie świadczy fakt, iż pierwotny projekt był (często niezależnie) rozwijany przez wielu naśladowców. W dokumentacji projektu i sieci można znaleźć wiele tego dowodów.
Stosunkowo prosta (elektronicznie) konstrukcja oferuje duże możliwości. A jej podstawową zaletą jest (IMO) uniwersalność. Niska cena też jest warta zauważenia.
W tej dziedzinie to swoisty "scyzoryk".
Możliwości AVRtestera
Przyrząd (z "wsadem" udostępnionym na avrtester.tode.cz) umożliwia następujące pomiary:
- oporności: 0,01Ω - 50MΩ,
- parametry kondensatorów: zakres pomiaru pojemności: 25pF - 100mF. Pomiar ESR tylko w przypadku wykorzystania w AVRtesterze ATmegi 168 lub 328 i dla pojemności > 0,18μF.
W przypadku kondensatorów tantalowych konieczne jest przestrzeganie biegunowości: elektroda ujemna (minus, "-") na pole nr 1, a elektroda dodatnia (plus, "+") na pole nr 2 lub 3. Ewentualnie - na pole nr 2 elektroda dodatnia (plus, "+"), a elektroda ujemna (minus, "-") na pole nr 3.
W innym przypadku wartość zmierzona może się różnić od rzeczywistej, - automatyczne rozpoznaje typy tranzystorów: bipolarnych (NPN, PNP), MOSFET (N-, P-kanałowy) , JFET. Podaje również podstawowe parametry pomiaru,
- tyrystorów i triaków. Ponieważ pomiar odbywa się prądem 6 mA powoduje to to, iż pomiar będzie możliwy jedynie w przypadku odpowiednio "czułych" elementów,
- diod i podwójnych diod,
- cewek (tylko w przypadku wykorzystania w AVRtesterze ATmegi 168 lub 328): 10uH - 20H,
- diod Zenera, ewentualnie LED do 50V (z wykorzystaniem przetwornicy napięcia). Gniazdo pomiarowe może być wykorzystane również do pomiaru napięcia (dodatniego) w zakresie 0-50V.
Uwaga: podanie na nie napięcia przekraczającego 50V prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia uP! - Układ może być zasilany z: baterii 9V, zewnętrznego zasilacza 9-15V. Pobór prądu układu (bez aktywnej przetwornicy) to ok. 12mA (bez podświetlenia wyświetlacza), a ok. 23mA z podświetleniem.
Pełen opis testera można znaleźć na dokumentacji autorstwa Karl-Heinz Kübbeler (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., z 14.03.2016!!!) pt. "TransistorTester with AVR microcontroller and a little more Version 1.12k".
Niewątpliwie pomocny będzie również opis zawarty w dokumencie: Tester warsztatowy - Instrukcja montażu, autorstwa Kol. Sławka (SP7YC) oraz Kubę (SQ7OVV). W prezentowanym urządzeniu wykorzystałem przetwornicę napięcia przedstawioną w ich dokumencie.
Szeroka dyskusja o "blaskach i cieniach" tego (lub podobnych) testerów znajduje się również na portalu elektroda.pl. W jego wyszukiwarce należy podać frazę: "tester warsztatowy atmega".
Należy jednak podkreślić, że wiele z tych rozwiązań wprowadze "własne" modyfikacje nie tylko do pierwotnego układu, ale równie do tzw. firmware. Toteż niezbędnym było zweryfikowanie ich zgodności prezentowanych z "wsadem" udostępnionym na czeskiej stronie.
I bez mrówczej pracy, wymagającej "benedyktyńskiej" cierpliwości Kol. Jurka (SP4EIB sk) prezentowana konstrukcja nie powstałaby. Ale udało się. Dziękuję Wszystkim.