Generator (VFO/DDS) wg. LU5DJV

Spis treści

VFO/DDS LU5DJV

Potrzebowałem prostego i taniego generatora wielopasmowego (100kHz-30MHz), z możliwością generowania sygnału na określonej wstędze (zakresy łączności amatorskiej na KF) oraz definiowaniem przesunięcia częstotliwości tak ze względu na stosowanie przemiany częstotliwości, jak różnych metod modulacji.

Z wielu układów wybrałem projekt zaprezentowany przez Felipe Alberto Calcavecchia (LU5DJV). Dostępność i relatywnie niska cena modułów DDS (opartych na układach AD9850/51) pozwala dość szybko zbudować taki generator. Układ ma wszystko czego potrzebowałem, był prosty i dobrze opisany.

Wersja prototypowaSynteza sterowana jest przez PIC16F628A (prototyp w wersji DIP, ostatecznie - SOIC), co było dodatkową zaletą, gdyż nie tylko posiadałem programator Brenner 8P, ale i egzemplarz PIC'ka zalegał w szufladzie.

W prototypie wykorzystałem moduł DDS z układem AD9850 (czasami oznaczany jako HC-SR08). Chcąc uniknąć żmudnego wiercenia otworów zaprojektowałem płytkę dla elementów (R,C) SMD. Wersja LU5DJV została opracowana w technologii THT.

Uzyskane efekty potwierdziły walory użytkowe prezentowanego układu i zachęciły do zbudowania wersji finalnej. Lekko rozbudowanej i na module DDS oznaczonym jako BK009 (ostatnio bardziej dostępnym).

Na stronie LU5DJV dostępne są: opis układu (po angielsku), wsady (hex) dla PIC'ków (En- 1.3), rysunki płytki i rozmieszczenia elementów (THT).

Moduły syntezy HC-SR08 i BK009

Moduły syntezy :BK009 i HC-SR08Przystępując do projektowania płytki po weryfikacji dostępności elementów składowych zauważyłem, że posiadany przeze mnie moduł DDS o oznaczeniu HC-SR08 "zniknął" z ofert wielu firm.

Po krótkiej analizie okazało się, że jakkolwiek jest dostępny na zagranicznych portalach aukcyjnych to jego cena jest nieco wyższa od ceny innego (dostępnego w Polsce w cenie ok. 35-40PLN) modułu DDS. Ten drugi oznaczany jest czasami przez dystrybutowów jako "DDS module AD9850 type BK009".

Funkcjonalnie oba moduły są (niemal) jednakowe, a istniejące różnice konstrukcyjne w prezentowanym zastosowaniu nieistotne. "Największym" kłopotem jest fakt, że w (nieco mniejszym gabarytowo) module BK009 układ wyprowadzeń jest: 2x7pin+7pin (raster 2,54mm). Jest to istotnie mniej korzystny układ niż ten występujący w module HC-SR08, tj. szeroko rozstawiony (pasujący do płytek stykowych) 2x10pin. Ale... da się! :)Generatory 125MHz modułów DDS

Uwaga: Terry Mowles (VK5TM) (za Egbertem PA0EJH) wskazuje, że niektóre z modułów DDS wyposażono w generatory kwarcowe (125.000MHz) o maksymalnym napięciu zasilania równym 3,3V. Generatory te różnią się oznaczeniem.

Natomiast wizualna ich ocena (co do wielkości napięcia zasilania) może być utrudniona lub wręcz niemożliwa. Zasilanie ich napięciem 5V skutkuje ich nieodwracalnym uszkodzeniem. Zdarza się, że uszkodzenie to następuje ze zwłoką (nawet do 1 tygodnia).

W przypadku modułów tego rodzaju koniecznie trzeba odpowiedni stabilizator zamienić na wersję 3,3V lub włączyć w szereg ze stabilizatorem 5V 2 diody krzemowe (nie Schotky!).

//