Okno dialogowe "Kolor"
- Szczegóły
- Odsłony: 3579
Okno to znajduje się w "Przyborniku" poniżej narzędzi. Pozwala: zarządzać, tworzyć oraz zapamiętywać wybrane kolory. Okno to aktywizowane jest w wyniku kliknięcia obszaru koloru pierwszo- (ew. drugo-)planowego. Okno umożliwia wybranie koloru w jednym z pięciu trybów: GIMP, Akwarela, CMYK, Trójkąt barw, Paleta.
Po prawej stronie każdego z pól trybu wyboru barwy znajdują się (zawsze widoczne w oknie dialogowym) pole z suwakami, które pozwala ręcznie ustawić kolor zmieniająć wartości (i udziały) poszczególnych barw podstawowych (RGB) lub dopełniających (CMYK).
W tym drugim przypadku możliwe jest odrębne ustawianie: barwy (Hue), nasycenia (Saturation) oraz wartości (Value), odpowiadające jasności światła białego (jasność, Brightness, B). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat odwiedź Wikipedię sprawdzając hasła (odpowiednio): HSV czy CMYK.
Zmieniając położenie suwaków możemy w polu podglądu (porównania) barw obserwować efekt naszych działań. W polu "HTML" widoczna jest zmieniająca się wartość heksadecymalna koloru.
Wartość heksadecymalną można wpisać bezpośrednio (bez znaku hash #). Co ciekawe: wpisując w polu HTMLwartość trzyznakową np. "abc" GIMP rozwinie ją do pełnego zapisu: "aabbcc".
Na uwagę zasługuje też (znajdująca się w tym okne) pipetka (z monitorkiem w tle). Jej działanie jest podobne do narzędzia o nazwie "Pobierz kolor". Ale jej zasięg jest zdecydowanie większy. Kolor można pobrać z dowolnego miejsca na aktywnym ekranie systemu. A narzędzie pobiera kolor "tylko" z okna głównego GIMPa.
Na zakończenie: można dodać stworzony kolor do palety 12 zapamiętanych kolorów, jak również pobrać 1 z 12 zapamiętanych kolorów.
Warto się na chwilę zatrzymać się przy trybie "Akwarela". Załóżmy, że wcześnie jako kolor podstawowy wybraliśmy biały (np. poprzez wpisanie w pole HTML wartości FFFFFF). Klikając kolory na barwnej palecie kolorów dodajemy do "białego" kolor kliknięty. W naszym przykładzie zielony.
W miarę klikania rośnie nasycenie dodawanej barwy. Suwak z prawej strony służy do określania "ilości" barwy dodawanej za każdym kliknięciem.
W niektórych przypadkach przydatny jest klawisz "Przywróć", który ustawia kolory na poprzednio wybrane. By ustawić domyślne (pierwszoplanowy - narzędzi: czarny, drugoplanowy - tła : biały) po wyjściu z okna dialogowego należy użyć skrótu klawiszowego "D".
Opuszczenie okna z zatwierdzeniem wybranego koloru: klawisz "Enter" lub kliknięcie przycisku "OK".
Rezygnacja ze zmian koloru: klawisz "Esc" lub kliknięcie przycisku "Anuluj".