Cups-pdf - drukowanie do pdf

Standardowym mechanizmem drukowania różnych dystrybucji Linux'ów jest Common UNIX Printing System (CUPS).

Wielu użytkowników CUPS'ów sygnalizowało potrzebę stworzenia możliwości "drukowania" do pliku PDF. Jednym z takich dodatków, udostępnianym na zasadach GPL jest pakiet cups-pdf opracowany przez Volkera C. BehraPo instalacji cups-pdf tworzy w systemie pseudodrukarkę o nazwie PDF, z mozliwością konfigurowania większości parametrów finalnego dokumentu.

W Ubuntu 16.04 jest on pakietem opcjonalnym. Oznacza to, że musi zostać do systemu "ręcznie" doinstalowany. Jednak wcześniej musi być zainstalowany system CUPS.

Niezbędnym jest sprawdzenie czy pakiet został zainstalowany czy też nie? 

Panel Ustawienia systemowe

Najlepiej wchodząc do panelu Ustawień systemu, a następnie wybierając (klikając ikonę o nazwie) Drukarki. Jeśli w Panelu drukarek będzie widoczna drukarka o nazwie PDF oznacza to, że pakiet został już zainstalowany.

W wyniku instalacji pakietu w Twoim katalogu domowym zostanie utworzony katalog "PDF", w którym będą zapisywane wszystkie dokumenty drukowane za pomocą (pseudo)drukarki PDF.

"Drukując" w ten sposób plik o nazwie: moj_plik.jpg w katalogu <katalog_domowy_drukującego>/PDF pojawi się plik o nazwie: moj_plik_jpg.pdf.

Uwaga: zauważyłem, że kolejne pliki o tej samej nazwie są bez ostrzeżenia nadpisywane!

Ci, którzy preferują tryb tekstowy mogą również sprawdzić wersję zainstalowanych CUPS'ów wprowadzając w oknie terminala komendę:

user@XYZ:~$ dpkg -l cups <nie wymaga uprawnień administratora>
<tu opis wyniku wykonania komendy, a następnie:>
||/ Nazwa Wersja Arch. Opis
+++-====-=======-======-==================================
ii cups 2.1.3-4 amd64 Common UNIX Printing System(tm)...

Jeśli okaże się, że cups-pdf nie jest zainstalowany - musisz go doinstalować "ręcznie". Nie jest to trudne. Skorzystaj z dowolnego menadżera pakietów lub w oknie terminala wpisz komendę:

user@XYZ:~$ sudo apt-get install cups-pdf

Jeśli chcesz spradzić "aktualność" już zainstalowanej (w Twoim systemie) wersji cups-pdf warto w oknie terminala wydać następującą komende:

user@XYZ:~$ sudo apt-cache policy cups-pdf
cups-pdf:
Zainstalowana: 2.6.1-21
Kandydująca: 2.6.1-21
(... itd.)

Pod Wine też działa...Na obrazku z prawej widać, że również windowsowe aplikacje (uruchomione na Linuxie pod Wine) prawidłowo rozpoznają zainstalowaną przez cups-pdf pseudodrukarkę.

Być może są i inne rozwiązania udostępniające możliwość wydruku do pliku PDF. Jednak prostota i stabilność cups-pdf Volkera C. Behra jest tym co mnie do niego przekonuje. 

Druk do PDF używam głównie projektując płytki z wykorzystaniem programu Sprint Layout 6.0. Pliki te wykorzystuję tak do tworzenia projektów, jak i  dokumentów zamieszczanych na tej stronie.

Zanim poznałem możliwości pakietu cups-pdf przygotowanie materiałów np. do Warsztatu krótkofalowca wymagało zdecydowanie więcej czasu.

//