Instalacja Eagle CAD na Linux'ie amd64

Eagle CAD na 64bOstatnio po zainstalowaniu Ubuntu 14.04 w wersji 64 bitowej pojawił się problem z instalacją Eagle CAD(TM). Ten doskonały i wielofunkcyjny edytor PCB charakteryzuje się dwoma "przypadłościami":

  • producent tworzy go wyłącznie dla architektury 32 bitowej,
  • jakkolwiek udostępnia wersję dla platformy linuksowej i podaje opis instalacji dla architektury amd64, to jest to opis... od wielu lat nie aktualizowany.
    M.in. wymienione na stronie producenta biblioteki zostały już zastąpione nowszymi. W efekcie przy próbie instalacji uzyskujemy na ekranie komunikaty, które bywają nieczytelne nie tylko dla początkujących. 

W sieci można znaleźć wiele opisów wskazujących na różne przyczyny pojawiających się problemów i sugerujących różne drogi postępowania. Wiele z nich sugeruje ściągnięcie odpowiednich źródeł i skompilowanie ich. Okazuje się jednak, że w trakcie kompilacji pojawiają się kolejne problemy i...

Każdy może wybrać dowolną metodę. Poniżej przedstawiłem tę, która w moim przypadku okazała się skuteczna.

Niewątpliwie pierwszym krokiem jest pobranie wersji instalacyjnej ze strony producenta. Zwróć uwagę na wskazówkę na stronie, że po kliknięciu linku należy wybrać opcję: "Zapisz link jako...". Link prowadzi do (tekstowego) skryptu instalacyjnego o objętości ok. 45M.

Zwykłe kliknięcie spowoduje otwarcie pliku w oknie przeglądarki, co jest efektem niepożądanym.

W Debianie 7.5 amd64 czy Ubuntu (14.04 LTS) stosowne procedury przeprowadzić trzeba "ręcznie" (w trybie konsoli lub terminala). Zanim zaczniesz instalację niezbędnym jest doinstalowanie do systemu (brakujących dla architektury i386) bibliotek. Przeprowadzenie tego wymaga uprawnień superużytkownika (root) toteż musisz:

  • zalogować się jako root (w Debianie i wtedy pomijasz sudo w podanej niżej komedzie) lub
  • nadać sobie uprawnienia superużytkownika (w Ubuntu poprzez użycie komendy sudo jak w poniższym przykładzie):
sudo apt-get install libssl1.0.0:i386 libcrypto++9:i386 libxrender1:i386 libxrandr2:i386 libxcursor1:i386 libfreetype6:i386 libfontconfig1:i386 libxi6:i386

Po zatwierdzeniu wiersza klawiszem "Enter" rozpocznie się proces instalacji bibliotek w systemie plików. Pojawi się jeszcze monit (komunikat) proszący o potwierdzenie operacji , na który należy odpowiedzieć twierdząco (T - polska wersja językowa, Y - angielska). Bezbłędny proces instalacji kończy się pojawieniem się znaku zachęty w linii komend. I teraz możemy przystąpić do instalacji Eagle CAD.Eagle Setup

Po ściągnięciu warto plik instalacyjny skopiować do dowolnego katalogu tymczasowego. Ułatwi to dalszy ciąg postępowania.

Plik ten po ściągnięciu nie posiada uprawnień do uruchamiana jako programu. A jest to niezbędne do prawidłowego przebiegu instalacji. Należy mu je nadać, a następnie uruchomić proceduję instalacyjną. Do instalacji Eagle CAD wystarczą zwykłe uprawnienia użytkownika, gdyż program (domyślnie, choć możesz wskazać inną lokalizację) zostanie zainstalowany w Twoim katalogu domowym:

$ chmod a+x eagle-lin-6.5.0.run
$ sh eagle-lin-6.5.0.run

Jeśli chcesz, aby program Eagle był dostępny w wykazie programów (np. menu Gnome/Unity)  i by była możliwość dodania go do "Ulubionych" (pasek boczny) to w (ukrytym w Twoim katalogu domowym) podkatalogu: ".local/share/applications" umieść plik o nazwie: Eagle.desktop o treści:

[Desktop Entry]
Version=1.0
Type=Application
Terminal=false
Icon=/home/<nazwa użytkownika>/eagle-6.5.0/bin/eagleicon50.png
Name=Eagle
Exec=/home/<nazwa użytkownika>/eagle-6.5.0/bin/eagle
Comment=Edytor Eagle 6.5
GenericName[pl_PL.UTF-8]=Edytor PCB Eagle

Oczywiście zamiast: <nazwa użytkownika> należy wpisać nazwę Twojego katalogu domowego.

Eagle 6.5.0Na zakończenie jedna uwaga:

w FAQ na stronie EagleCAD wspomina się o zdarzających się problemach z przetwarzaniem obrazu pod Linux'em amd64 (podczas przewijania obrazu w oknach edycji) podając jednocześnie środki zaradcze. Niestety podobnie jak w przypadku bibliotek jest to opis mocno "wiekowy".

W moim przypadku (zintegrowanej na płycie głównej karty ATI) najistotniejsze jest zainstalowanie w systemie pakietu: linux-firmware-nonfree. Może się zdarzyć, że system Linux wystartuje bez tego pakietu, ale... używać Eagla bez niego nie mogłem.

Miłego używania EaglaCAD. Bardzo użyteczny program.

//