Zrzut ekranu (w GIMPie)

Zrzut ekranu (narzędzie GIMPa)

Jedną z metod utworzenia w GIMPie nowego obrazu jest skopiowanie do niego (fotografię, tzw. screenshot) całości lub części ekranu. Powstaje fotografia, tzw. screenshot z ekranu.

W zakładce Plik" > Utwórz > Zrzut ekranu. W momencie wybrania tej opcji ukazuje się na ekranie poniższe okno. Wszystko jest opisane i wydawałoby się, że proces ten nie nie ma żadnych sekretów, ale... jak zwykle istotne są szczegóły.Okno zrzutu

Zalety metody to:

  • działa automatycznie, tzn. zrzut ekranu (okna) jest przenoszony bezpośrednio do głównego okna GIMPa,
  • jeśli wybierzemy opcję zapisu całego ekranu z kursorem to kursor zostanie automatycznie umieszczony w osobnej warstwie,
  • pozwala (po włączeniu odpowiedniego opóźnienia) skopiować rozwinięte menu (czego nie mogę zrobić w trybie opisanym Zrzut ekranu do GIMPa (Gnome3, Debian).

W polu "Opóźnienie" można (a w zasadzie niezbędnym jest) wpisać opóźnienia, po którym kursor zmieni kształt i możliwe jest skopiowanie: ekranu, okna lub obszaru. W przypadku pozostawienia domyślnej wartości "0" zrzut następuje natychmiast po kliknięciu przycisku "Przechwyć". Nie zawsze naszą intencją jest uchwycenie tego co znajdowało się pod oknem zrzutu (najczęściej jest to okno główne GIMPa).

Metoda nie ma domyślnie przypisanego skrótu klawiszowego. Trzeba pamiętać, że tworzony w tym trybie obraz ma rozdzielczość ekranu. U mnie 96dpi.

//