Zrzut ekranu do GIMPa (Gnome3, Debian)

Zrzut ekranu dla GIMPa pod Gnome3 i Debianem

Pracując z GIMPem bywa, że chcemy wykonać zrzut ekranu do schowka, by potem bezpośrednio przenieść go do GIMPa. Oczywiście GIMP dysponuje własnym narzędziem do wykonywania zrzutów czy rejestracji obrazów za pomocą kamery internetowej. Ale w tym artykule nie tym się zajmuję.

Wciskamy klawisz "Print Screen" (PrtScn), rozlega się charakterystyczny dźwięk ("pstryk"), przechodzimy do GIMPa, wciskamy kombinację klawiszy: "Ctrl+Shift+V" (utwórz nowy obraz wykorzystując zawartość schowka).

I tu zaskoczenie:Komunikat

  • jeśli nie wykorzystywaliśmy schowka na ekranie pojawi się komunikat:
  • jeśli wcześniej kopiowaliśmy do schowka jakąś grafikę, to pojawi się ona w GIMPie jako nowy obraz.

A nie o to nam przecież chodziło. Ale trzeba pamiętać, że oprócz GIMPa w tym momencie wykorzystujemy również: system operacyjny (Linux, Debian) oraz środowisko graficzne (Gnome3).

Trzeba wiedzieć, że Gnome3 (GNOME Shell) zapewnia pełen zestaw skrótów klawiszowych umożliwiających wykonywanie zrzutów ekranowych. Nie tylko pojedyńczych ekranów, okien, pulpitu (zrzut do pliku czy schowka), ale i całych sesji (lokowanych domyślnie w podkatalogu ~/Video, ~/Wideo). I tak:

KlawiszeAkcja
Print Screen zapisuje aktywny ekran do pliku (format: png, katalog docelowy: ~/Picture, ~/Obrazy),
Alt + Print Screen zapisuje aktywne okno do pliku (format: png, katalog docelowy: ~/Picture, ~/Obrazy),
Ctrl + Print Screen kopiuje aktywny ekran do schowka (umożliwia jego późniejsze wklejanie za pomocą Ctrl+V),
Ctrl + Alt + Print Screen kopiuje aktywne okno do schowka (umożliwia jego późniejsze wklejanie za pomocą Ctrl+V),
Shift + Print Screen zapisuje wybrany obszar (wybór możliwy po zmianie kształtu kursora) ekranu do pliku,
Ctrl + Shift + Print Screen kopiuje wybrany obszar ekranu (wybór możliwy jak wyżej) do schowka (umożliwia wklejenie za pomocą Ctrl+V),
Ctrl + Alt + Shift + R

przełącza (włącz/wyłącz) rejestrowanie tego co widoczne jest na ekranie (w pliku w podkatalogu ~/Video, format WebM - VP8, 25fps) Podczas rejestrowania w prawym dolnym rogu ekranu pojawia się czerwony indykator zapisu. Nie ma go w rejestrowanym obrazie. Przykładowo: ekran 1920 x 1080 nagranie 18s w pliku o nazwie: "Nagranie ekranu z dd.m.rrrr gg:mm:ss.webmma" ma rozmiar ok. 380kB. Jest to doskonałe narzędzie nie tylko do tworzenia poradników, ale i zgłaszania dysfunkcji użytkowanego oprogramowania.

Warto też wiedzieć, że podczas rejestracji (nagrywania) sesji nadal możliwe jest niezależne zrzucanie pojedyńczych klatek.

Wybierając opcje, których akcja została wyróżniona kolorem zielonym wciśnięcie kombinacji klawiszy "Ctrl+Shift+V" pozwoli utworzyć w GIMPie nowy obraz wcześniej "przechwyconego" ekranu/okna/pulpitu.

//