GIMP
- Szczegóły
- Odsłony: 6961
GIMP to: GNU Image Manipulation Program)
Tworząc wszystkie elementy graficzne na moich stronach korzystałem z GIMP-a. Jeśli chcesz zajmować się grafiką rastrową to niewątpliwie GIMP jest tym co potrzebujesz.
Maskotką i znakiem rozpoznawczym GIMPa jest sympatyczny kojot o nazwie Wilber. Został on stworzony przez Tuomasa Kuosmanena w 1997 roku. Mimo upływu lat tak GIMP, jak i Wilber nie tracą na atrakcyjności. A nawet rozwijają się.
Zaczynałem od wersji 1.1. Obecnie używam 2.8. I ciągle go poznaję. Uczę się. Jego możliwości są "niewyczerpane". Prawie 17 lat grupa entuzjastów rozwija ten produkt. IMO zasługują na: podziw, szacunek i wsparcie.
Nie będę tu powtarzał większości informacji i wskazówek, które można znaleźć na portalach dedykowanych użytkownikom GIMP-a. Najwięcej informacji oprócz strony macierzystej GIMP-a zawarto na polskim portalu jego użytkowników: gimpuj.info. Na dole strony umieściłem zestaw linków, który jak przypuszczam będzie przydatny nawet dla początkujących. Ci bardziej zaawansowani również tam zaglądają!
Jak widać dużą część swego czasu poświęcam: elektronice, radioamatorstwu i krótkofalarstwu. Często wykorzystuję GIMP-a do retuszu projektów płytek drukowanych (PCB). Nawet tych opracowanych z wykorzystaniem takich programów jak Eagle czy Sprint-Layout. Jest niezastąpiony przy przygotowaniu płytek w oparciu o publikacje tak internetowe jak i udostępnianych w prasie technicznej.
GIMP ma swoje ograniczenia. Do obsługi niektórych formatów niezbędnym jest doinstalowanie dodatkowych wtyczek (plug-in). Niektóre z działań być może odbiegają od oczekiwań użytkowników. Zwłaszcza tych, którzy dopiero zaczynają. Na swoim przykładzie wiem, że największą barierą w jego używaniu jest niewiedza. Nie ma lepszej metody poznania GIMP-a niż jego używanie.
Jego zalety zostały dostrzeżone przez użytkowników innych systemów (Mac OS, Windows) skutkując wydaniem dedykowanych dla nich wersji programu.
Nieustannie na forach trwa (IMO niepotrzebne) mania porównania Photoshopa i GIMP-a. Ukłonem dla tych znających interfejs Photoshopa było stworzenie tzw. GIMPShop-a. Cieszy on się umiarkowanym zainteresowaniem, ale jest. I to też dobrze!
Częstokroć podnoszona jest kwestia dużej ilości dostępnych do PS'a tzw. wtyczek (plug-in). Użytkownicy GIMPa też mają w czym wybierać. A od czasu pojawienia się G'MIC (wersja 1.7.0, zawiera zestaw wielu użytecznych filtrów. A na forum GIMP Chat panuje ruch jak na dworcu. Trudno więc narzekać.
Poza tym istnieje możliwość wykorzystania w GIMPie wielu wtyczek dedykowanych do PS'a. Czyli jest jeszcze lepiej.
- Klawisze w warstwach (12996)
- GIMP (6961)
- Zrzut ekranu do GIMPa (Gnome3, Debian) (5479)
- Zrzut ekranu (w GIMPie) (5304)
- Narzędzie "Pobierz kolor" (4582)
- Gorące klawisze, czyli wsparcie dla myszy (4244)
- Klawisze według zakładek (3990)
- Okno dialogowe "Kolor" (3578)
- Zrzut ekranu (Gnome-screenshot) (3297)
- Klawisze narzędziowe (3216)