IC751 - nowe baterie RAM

Spis treści

By zapobiec "nieuchronnemu"...

Transceiver ICOM IC-751 jest konstrukcją ok. 20 letnią. Cieszył się dużą popularnością prezentując niezłe możliwości przy stosunkowo "dobrej" cenie. Oczywiście nie dysponuje on wieloma (obecnie) powszechnie spotykanymi funkcjonalnościami. Na pasmach można spotkać wielu Kolegów nadal używających IC-751/751A.

Kiedy upłynął pierwszy okres mojej fascynacji "radyjkiem" zwróciłem uwagę na (znalezioną w Internecie) informację, że baterię podtrzymująca (ulotną!) pamięć RAM TRX'a po ok. 10 latach użytkowania powinno się wymienić. Ta "fabryczna" (BT1 - ICOM #01) jest wlutowana i nie można jej "ot tak" wyjąć. Wylutowanie (co oznacza brak zasilania RAM na płytce) spowoduje jej wykasowanie i konieczność skontaktowania się z serwisem. Niestety:

  • nie wiedziałem dokładnie ile lat ma mój egzemplarz IC-751, ale na pewno więcej niż 10 lat. A płytka (luty) "RAM Unit" wskazywała, że bateryjka BT1 (ICOM#01) nie była nigdy wymieniana!),
  • producent (z wiadomych sobie względów) skonstruował układ w ten sposób, że nawet krótkotrwałe "wahnięcie" napięcia podtrzymującego RAM wymaga odesłania TRX'a do serwisu. Nie wchodzi tu więc w grę prosta (znana z PC) metoda podmiany baterii. Czynność tę również zaleca wykonać w autoryzowanym serwisie !

Postanowiłem nie "kusić licha"! Ale "biorąc sprawy w swoje ręce". W Internecie znalazłem kilka opisów. Mniej lub bardziej skomplikowanych. Choć są "wiekowe" to okazało się, że nadal aktualne.

Układ pamięci z "dublerem"

Analizując układ "podtrzymania" (zasilania) płytki RAM można zauważyć, że:

  • w czasie pracy transceivera pamięć RAM jest "podtrzymywania" poprzez podanie na nią z zasilacza za pośrednictwem diody D1 napięcia +5V ,
  • gdy transceiver jest wyłączony pamięć RAM jest "podtrzymywania" poprzez podanie na nią napięcia +3V z bateryjki BT1 (ICOM#1) za pośrednictwem diody D2.

Tak więc żródła napięcia odniesienia są od siebie odseparowane i producent założył, że układ winien prawidłowo pracować bez względu na to, czy płytka będzie zasilana napięciem +3V czy +5V.

 

Schemat dublera

Układ

Do przeprowadzenia zbudowania układu "bezpieczeństwa" potrzebne będą:

  1. 4 szt. diód Shotky'ego (w zasadzie mogą być dowolne, ja wybrałem o prądzie przewodzenia ok. 300mA. Diody połączyłem równolegle - 2 dla "d1" oraz 2 dla "d2"),
  2. 2 szt. bateryjek typu (Li-Mn) CR2032,
  3. 2 szt. poziomych (do druku) gniazd do bateryjek typu CR2032. Oczywiście potrzebny jest też (wystarczy jednostronny) laminat, 20cm odcinek przewodu dwużyłowego. Do zabezpieczenia całej płytki użyłem lakieru izolacyjnego. Do przymocowania płytki do chassis TRX wykorzystałem taśmę obustronnie klejącą o gr. 1 mm (na podkładzie z gąbki).

Koszt materiałów nie przekracza 15 zł. Opisana modyfikacja nie jest skomplikowana, ale... jeśli w czasie np. lutowania przewodów do płytki "RAM Unit" zewrzesz (grotem lutownicy) oba bieguny baterii BT1 (ICOM#01) pamięć zostanie wykasowana!!! Pozostanie Ci tylko serwis!. Więc zanim zaczniesz - zastanów się czy podołasz ! Jeśli masz wątpliwości - nie zaczynaj!

Wykonanie płytki drukowanej dla tego układu jest banalnie proste. Można je wykonać w dowolnej "technologii". W tym przypadku posłużyłem się "malowaniem" lakierem nitro.


Montaż

b_150_0_16777215_00_images_warsztat_elek_751mem_751bat03.jpg

Bezwzględnie należy sprawdzić prawidłowość wykonania płytki oraz montażu elementów. Mierzona (mega)omomierzem oporność pomiędzy zaciskami gniazd baterii a masą oraz pomiędzy zaciskami "+" winna wynosić nieskończoność.

Po włożeniu baterii do gniazda (drugie pozostawiamy puste) na wyjciu (przewód czerwony) napięcie winno wynosić ok. +3V. Analogiczna sytuacja winna wystąpić po włożeniu baterii do drugiego gniazda. Sprawdź czy bateria pewnie się zatrzaskuje i czy nie występują "luzy". Jeśli wszystko jest OK wyjmujemy z gniazd obie bateryjki. Zachowując odpowiednią ostrożność (zwróć również uwagę na ładunki elektrostatyczne) oraz polaryzację przylutowujemy przewody do płytki "RAM Unit". Wybrane przeze mnie miejsce przylutowania przewodów przedstawia poniższe zdjęcie.

b_150_0_16777215_00_images_warsztat_elek_751mem_751bat03a.jpg

Montujemy moduł (uważaj by wszystkie piny wsunęły się do właściwych otworów gniazd) w transceiverze. Dodatkową płytkę przyklejamy do bocznej ścianki. Włączamy transceiver. Jeśli operacja została przeprowadzona prawidłowo (przy wyjętych dodatkowych bateryjkach) TRX winien uruchomić się bez najmniejszych problemów. Wyłączamy TRX. Kolejno wkładamy do gniazd bateryjki.

Jeśli uznamy, że nadszedł czas wymiany bateryjek stosujemy następującą procedurę:

  1. wyjmujemy jedną z bateryjek i w jej miejsce wkładamy nową,
  2. dopiero po upewnieniu się, że pierwsza z wymienianych baterii prowidłowo zatrzasnęła się w swoim gnieździe wymieniamy drugą !

Montaż dublera

Oczywiście można narzekać, że nie jest to rozwiązanie "profi". Są i takie. Poniższa fotografia przedstawia jedno z dostępnych na rynku rozwiązań. Jest to np. "ICOMPROM ICOM Non-Volatile RAM Module".

Rozwiązanie komercyjne

Prezentowany po prawej układ działa bez zarzutu. Zastępuje oryginalny moduł "RAM Unit". Bez problemu można wymieniać widoczną na zdjęciu bateryjkę. Jednakże ta "przyjemność" (włącznie z cłem oraz opłatą za przesyłkę) kosztuje zdecydowanie (ok. 12x) drożej. Wiem, bo... zapłaciłem ! :o Ale to już temat na inną okazję.

Więc czy warto "pomajsterkować" - oceń sam ! 

Jeśli jesteś zainteresowany tym co jeszcze udało mi się zrobić z lutownicą w ręku zapraszam do Warsztatu krótkofalowca.

//