sPlan 8.0 - Biblioteki

Siła sPlan 8.0 to biblioteki

Mocną stroną sPlan 8.0edytora schematów (nie tylko!) elektronicznych są jego biblioteki. Nie przez to "że są", a przez to "że wiele można z nimi zrobić".

Jeśli wcześniej używałeś edytora płytek (PCB) Sprint Layout 6.0, firmy ABACOM to już znasz większość zasad tworzenia komponentów i elementów bibliotecznych.

Biblioteki są "kontenerami" zawierającymi mniej lub bardziej złożone elementy (komponenty) pozwalającymi na łatwe i wygodne tworzenie schematów. 

Warto zauważyć, że większość narzędzi edycji wykorzystywanych do kreślenia schematów wykorzystywanych jest również do tworzenia elementów bibliotecznych.

Zaletą takiego podejścia jest to, że użytkownik w miarę tworzenia nowych projektów (schematów) poznaje i doskonali swą wiedzę na temat możliwości tworzenia nowych, własnych komponentów bibliotecznych.

Wprowadzenie

sPlan 8.0 - edytor schematów

Edytor sPlan 8.0 w istotny sposób wspiera proces tworzenia schematów nie tylko dostarczając biblioteki zawierające wiele komponentów niezbędnych do ich tworzenia.

Powinniśmy zauważyć, że schemat składa się z różnych komponentów (elementów), które mogą, ele nie muszą być elementem bibliotecznym. Komponenty możemy tworzyć "od zera".

Po stworzeniu ich ostatecznej wersji mamy możliwość zapisania go do biblioteki. Możemy jednak postąpić odwrotnie: pobrać z biblioteki (przeciągnąć z okna bibliotek) potrzebny komponent i umieścić go na karcie projektu. Teraz możliwe jest jego dostosowanie (modyfikacja) zgodnie z naszymi potrzebami.

Poza tym daje nam do dyspozycji:

  • wybór bibliotek komponentów,
  • szeroki wachlarz narzędzi edytorskich,Tak mało nas a jednak do pary...
  • ułatwienie w zakresie pozycjonowania komponentów (przyciąganie, obracanie, odbicia poziome i pionowe, modyfikacja tekstu opisu komponentów), itd.

Biblioteki na drzewie ;)By ułatwić sobie dostęp do bibliotek oraz (wybór tej potrzebnej) możemy strukturę katalogów wyświetlić w formie drzewa.

Na belce z nazwą (etykietą) aktywnej bibliotek w wyniku jednej z aktualizacji pojawiła się stosowna ikona.

Z własnego doświadczenia wiem, że posiadanie nawet tylko 2 bibliotek w zupełności wystarcza (zwłaszcza początkującym użytkownikom) do tworzenia niezbyt skomplikowanych schematów.

Mało tego sPlan 8.0 daje mozliwość zrobienia "zrzutów" elementów bibliotecznych na kartę i ich wydrukowanie. Po jakimś czasie nie będzie to potrzebne, ale na początku... przyda się! ;) Na początku nie zwracamy uwagi na szczegóły.

Bywa, że to właśnie jest przyczyną kłopotów. 

Biblioteka to jednak... plik

Pamiętaj, że elementy biblioteczne (komponenty) gromadzone są przez w plikach. Domyślna lokalizacja plików bibliotek wdla programu sPlan 8.0 to: "C:/ProgramData/Splan80/BIBO".

Jeśli zajrzysz do tego katalogu do zobaczysz, że pliki bibliotek mają (w większości) inne nazwy niż te, które widzisz w oknie wyboru bibliotek edytora.

Wynika to z faktu, że sPlan 8.0 tworząc nową bibliotekę do przedrostka "LIB" dodaje pierwszą wolną liczbę dziesiętną, a następnie uzupełnia nazwę biblioteki o rozszerzenie ".LIB".

Tak więć standardowo nowe pliki bibliotek mają nazwy typu: "LIBxx.LIB", gdzie xx to liczba dziesiętna. Natomiast "przyjazna nazwa" biblioteki (np. Bloki) to jej... etykieta!

Zmiana nazwy: etykiety vs pliku

Niesie to ze sobą dość istotne konsekwencje: zmiana etykiety (poprzez wybór odpowiedniej pozycji menu w oknie elementów bibliotecznych) daje natychmiastowy efekt bez żadnych problemów.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w odniesieniu do zmian nazwy pliku zawierającego komponenty biblioteki.

Ścieżka do pliku zawierającego aktywną bibliotekę wyświetlana jest poniżej okna elementów bibliotecznych. Domyślnie ma ona postać np. "C:/ProramData/sPlan80/BIBO/IRX/LIB2.LIB".

Po jej kliknięciu otworzy się okno eksplorera Windows w katalogu wskazanym w ścieżce. Możesz zmienić nazwę pliku:

  • wciskając klawisz F2 lub
  • dwukrotnie kilkając nazwę pliku.

Na obrazku z prawej pierwotną nazwę "LIB2.LIB" (zawierającą elementy biblioteczne oznaczone etykietą "Bloki") zmieniłem na "Bloki.LIB". Zmiana nie spowodowała żadnych problemów, ale...

Jeśli zmienisz używaną bibliotekę, a potem zechcesz powrócić do, której nazwę (fizycznego pliku) zmieniłeś czeka Cię przykra niespodzianka! Okno elementów bibliotecznych zostanie "wyczyszczone", a na ekranie pojawi się nieoczekiwany komunikat.

Najprostszym wyjściem jest ponowne uruchomienie sPlan 8.0. Nie zapomnij zapisać dotychczasowych efektów swojej pracy. A nawet jeśli zapomnisz to program o to spyta! :)

Ok, powstaje pytanie: po co modyfikować pierwotne nazwy (fizycznych) plików elementów bibliotecznych? Powodów jest co najmniej kilka:

  • początkowo używamy komponenty taki jakimi są w domyślnych bibliotekach i lokalizacjach. Ale dość szybko zaczniemy je modyfikować i/lub dodawać własne. Wymieszanie elementów domyślnych z własnymi nie jest dobrym rozwiązaniem,
  • na forum Producenta sPlan 8.0 można znaleźć narzekanie użytkowników, gdy ich "własne" komponenty (w domyślnych bibliotekach) zostały nadpisane podczas aktualizacji sPlan 8.0.

Najprostszym wyjściem jest skopiowanie najczęściej używanych i/lub modyfikowanych bibliotek do "własnej" lokalizacji. Ale tej, która ujęta jest w ścieżce dostępu do bibliotek programu.

Tworzenie schematu (blokowego)

Schemat to zestaw wielu takich samych i/lub podobnych symboli komponentów o: takich samych, podobnych lub całkowicie odmiennych parametrach.

Wszystkie jego elementy, w tym komponenty biblioteczne są w projekcie traktowane jako odrębne składniki. Element biblioteczny możemy edytować bezpośrednio w bibliotece. Bez konieczności przenoszenia na kartę.

Wystarczy w oknie komponentów biliotecznych dwukrotnie kliknąć symbol wybranego komponentu.

Wszystko co potrzeba...

Jedynie od decyzji użytkownika zależy, które z nich będziemy lub nie: modyfikować, kopiować, przenosić, obracać, grupować, wycinać, wklejać, usuwać, itd.

Na obrazku po prawej widać, że zestaw narzędzi nie narzuca zbyt wielu ograniczeń.

Niestety na początku można się pogubić w wielości możliwości, funkcjonalności i opcji.

Tu dobra wiadomość: gdy "już nie wiemy: gdzie jesteśmy i co robimy" zbawcze jest wielokrotne naciśnięcie klawisza "Esc".

W wielu przypadkach wrócimy do podstawowej funkcji, tj. edycji karty. Poznać to po tym, że na niebiesko podświetlona jest strzałka (najwyższa pozycja menu narzędzi edycji).

Wbudowany mechanizm "przyciągania": lini, punktów, tekstu, symboli i figur do elementów pozycjonujących (np. siatki, linii magnetycznych, itp.) znakomicie ułatwia komponowanie symboli bibliotecznych.

Edycja komponentu

Zwróć uwagę na różnice w wyglądzie okna własności (prawa strona okna programu) podczas przenoszenia komponentu z biblioteki na kartę a po jego osadzeniu na karcie lub po wywołaniu edycji komponentu.

Podcas rysowania symboli komponentów bibliotecznych jako zasadę przyjąłem, by wszystkie elementy (z wyjątkiem: [ID] oraz [Value]) "rysunku" komponentu "grupować". To oczywiście kwestia wyboru (czy przyzwyczajenia), ale IMO pozwala uniknąć wielu niespodzianek.ALT nas wspiera

Pamiętaj, że wybór i/lub przesunięcie "zgrupowanego" elementu jest możliwe jeśli przed jego kliknięciem wciśniesz klawisz "ALT".

Alternatywą jest "podział" grupy. IMO pierwszy sposób jest wygodniejszy. Dotyczy to również edycji elementów schematu na karcie.

Schemat blokowyIMO wielu użytkownikom sPlan 8.0 edycja symboli (w tym bibliotecznych) nie sprawi wielu kłopotów. Zwłaszcza jeśli wcześniej używali edytora płytek (PCB) Sprint Layout 6.0.

Jednak niektórym - zwłaszcza tym początkującym - sugerowałbym zacząć od... schematu blokowego. Moło kto jeszcze je rysuje, ale IMO to dobry początek dla zrozumienia logiki i funkcjonalności sPlan 8.0.

Oczywiście niniejszy artykuł nie omawia wszystkich zagadnień związanych z korzystaniem z komponentów bibliotecznych. Tu wskazałem podstawowe zagadnienia.

Bardziej zainteresowanych i wnikliwych odsyłam do forum Producenta poświecone programowi.

Przyznaję, że j. niemieckiego nie znam. Google Translator radzi sobie nieźle, ale... tłumaczenia proponuję zawsze(!) sprawdzić praktycznie! :)

Z doświadczenia wiem, że "trening czyni mistrzem" ;) dlatego życząc powodzenia i zadowolenia zachęcam do prób i eksperymentów! To daje efekty. :D

Warto zauważyć, że bilbioteki można wykorzystać mniej standardowo. Opis po co i jak to zrobić znajdziesz w tym artykule.

Opis innych narzędzi czy funkcjonalności edytora sPlan 8.0 znajdziesz tutaj.

Inne artykuły o funkcjonalnościach i możliwościach sPlan 8.0 znajdziesz tutaj.

//