Na starcie

Od czego zacząć?

SWL

Dobrą ścieżką rozwoju zainteresowań krótkofalarskich jest zaczęcie od nasłuchów. Nasłuchowcem może zostać każdy. Ten etap nie wymaga niczego więcej niż... chęci. Nie musisz załatwiać żadnych formalności, ani uzyskiwać jakichkolwiek zgód. Spytasz: a co ze sprzętem?

Jeszcze kilka lat temu zaproponowałbym wizytę w klubie, ewentualnie: WebSDRzmajstrowanie, kupienie lub pożyczenie "radyjka" umożliwiającego posłuchanie co się dzieje na pasmach. Ale nadal pozostałby problem anteny.

Obecnie sytuacja radykalnie się zmieniła. Niezastąpiony Internet zadomowił się i w naszym kąciku.

A to za sprawą tzw. webSDR-ów, czyli wirtualnych odbiorników, z których możemy skorzystać za pośrednictwem Internetu. Na portalu webSDR.org możesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości tej technologii. A za jej pośrednictwem będziesz miał możność poznania różnych dziedzin tego hobby. I wybrać tę, która będzie Ci najbliższa.

Wiele użytecznych informacji interesujących nasłuchowców znajdziesz na dedykowanym dla nich forum nasłuchowcy.info. Warto również zajrzeć na stronę Niezależnego Informatora Radioamatora. Tam znajdziesz wiele odpowiedzi na pytania, które pojawią się już na starcie.

A jeśli "łykniesz haczyk" warto odszukać najbliższy w Twojej okolicy klub krótkofalowców. Jeśli zechcesz wysyłać swoje (drukowane) karty potwierdzenia nasłuchów wtedy taka wizyta staje się nieodzowna. Wysyłka kart potwierdzenia nasłuchów drogą elektroniczną nie jest zbyt efektywna.

Podobnie jak nadawcy nasłuchowcom potrzebny jest identyfikator, potocznie określany mianem znaku nasłuchowego. Znak ten jest przekazywany wraz z imienną tzw. licencją nasłuchową. Znak składa się z:

  • z prefiksu identyfikującego kraj. Dla Polski - SP,
  • numeru okręgu (nasz warmińsko-mazurski - wspólnie z Podlasiem -) to numer 4,
  • numeru indywidualnego (składającego się z czterech cyfr identyfikatora) nasłuchowca oraz
  • skrótu powiat.

Ten znak będzie Ciebie jednoznacznie identyfikował w społeczności krótkofalowców. Za pośrednictwem Biura QSL Polskiego Związku Krótkofalowców możesz również otrzymywać zwrotnie (w odpowiedzi na wysłane przez Ciebie karty) potwierdzenia przeprowadzonych nasłuchów. Warunkiem korzystania z usług Biura QSL PZK jest jednak opłacenie składek członkowskich. Nie są wysokie, ale warto mieć świadomość tego, że są.

Warto też zauważyć, że w dziedzinie wysyłki kart QSL też ostatnio nieco się zmieniło. I nie mam na myśli wyłącznie wysyłania kart w wersji elektronicznej.

//