Warsztat krótkofalowca

Uprawianie krótkofalarstwa łączy się dla mnie z przyjemnością analizy schematów, trawieniem płytek, ich lutowaniem, uruchamianiem, itd. Wiem, że nie jestem w tym odosobniony. Wystarczy zajrzeń na strony dedykowane dla konstruktorów: SP Home Made Group czy SP-QRP Group. Częstokroć u podstaw tworzenia tych konstrukcji leżą nie tylko względy funkcjonalne, ale i... sentymentalne.

Skupiam się przede wszystkim na tych projektach, które mogą być przydatne dla początkujących. Im trudniej. Weterani z reguły mają "co trzeba"! :D Lub znają tych "co mają". Ewentualnie "wiedzą gdzie tego szukać"!

Myślę, że warto zacząć od lektury opisu wykonania płytek drukowanych (PCB) metodą termotransferu. Zamieściłem tu opisy dla: tych, którym się spieszy (czyli Termotransfer krótko) oraz opis "krok po kroku" (Termotransfer szczegółowo). Ale najlepiej przeczytać oba opisy! 

Może się wydawać, że samo trawienie płytki to banał, proponuję jednak przeczytać również artykuł:  Wanna do trawienia.

Zanim przystąpimy do realizacji projektów należy mieć świadomość, że trzeba posiadać:

  1. podstawową wiedzę z zakresu elektroniki (zasady działania podstawowych elementów elektronicznych),
  2. podstawowe umiejętności w zakresie posługiwania się lutownicą i przyrządami pomiarowymi,
  3. i niewyczerpane zasoby cierpliwości oraz... optymizmu.

Ponieważ moim podstawowym systemem operacyjnym jest Linux (Debian, Ubuntu, Mint, itp.) toteż również w zakładce o tej nazwie znajdziesz opisy przydatnego (zwłaszcza dla krótkofalowców) oprogramowania.

Wybór konkretnego rozwiązania należy do konstruktora. W tym dziale staram się przedstawić zrealizowane przez siebie projekty. Oto one:

Układy z wykorzystaniem mikrokontrolerów (uP)

//