(klasyczne) Cynowanie płytek PCB

Spis treści

Pocynowane PCB

Efekty pierwszych prób cynowania płytek (PCB) zwykłą lutownicą grzałkową czasami zniechęcają. Najczęściej powodem są: uzyskiwanie nierównej powłoki, jej - występująca miejscami - inna struktura (ziarnistość), uszkodzenia ścieżek i/lub powłoki miedzianej (ich odwarstwienie od laminatu).

Sięgamy wtedy po rozwiązania pozornie "prostsze": bezprądowe cynowanie chemiczne, galwaniczne (prądowe) pokrywanie cyną, cynowanie za pomocą past będących mieszaniną topnika i lutowia Sn-Cu (np. pasta LB3), nanoszenie warstwy lutowia niskotopliwego (np. stop Lichtenberga). 

Niektóre z nich nie są gorsze od metody opisanej poniżej. Warto pamiętać jednak, że każda z nich niesie ze sobą określone skutki (pod względem np. trwałości powłoki) i ograniczenia (np. w stosowaniu niektórych rodzajów soldermaski). Z reguły też są one mniej "korzystne" ekonomicznie.

Poniższy opis dotyczy cynowania płytek przy pomocy zwykłej lutownicy grzałkowej 100W i standardowego spoiwa cynowego (np. LC60). Nie twierdzę, że jest to najlepsza metoda. Ale stosuję ją od lat. I sprawdza się.

Na zakończenie opiszę też najczęściej popełniane błędy i ograniczenia związane ze stosowaniem tej metody.

Elementy obudowy...Pocynowanie samych ścieżek nie powinno z reguły stwarzać problemów. Wykonując obudowy z laminalu warto jest pocynować (nie tylko lutowane krawędzie) przed ich montażem. Zapewni odpowiedni wygląd (estetykę) wnętrza obudowy.

Pocynowane PCBJeśli nie stosujemy soldermaski to pocynowanie całości PCB, zapobiegając utlenianiu powierzchni miedzi pozwoli w przyszłości na bezproblemowe "dolutowywanie" dodatkowych elementów.

Oba zaprezentowane zdjęcia dotyczą płytek wykonanych w konkretnym celu, a nie dla samej prezentacji metody cynowania. Uważam jednak, że uzyskane rezultaty winny zachęcić do spróbowania "we własnym zakresie".

Niezbędne są do tego odpowiednie narzędzia. A w zasadzie jedno: (odpowiednia) lutownica. Oraz wprawa w jej operowaniu.

Dlatego też - jeśli to jest "pierwszy raz" - warto wziąć kilka ścinków laminatu do PCB i poćwiczyć. Już po kilku próbach będzie dobrze!

 

//