Termotransfer szczegółowo

Spis treści

Zamiast wstępu

Jeśli jesteś przekonany, że "wyjdzie Ci za pierwszym razem" lub szkoda Ci czasu na czytanie tego wszystkiego wersja "optymistyczna" opisu ukazuje jedynie główne fazy procesu, które również kończą się sukcesem. Wykonywanie płytek drukowanych metodą termotransferu ("żelazkową") wykorzystuje topienie się w odpowiednio wysokiej temperaturze toneru drukarek laserowych.

W Internecie można znaleźć wiele opisów samodzielnego wykonywania płytek tą metodą. Po zapoznaniu się z metodyką tworzenia płytek można dojść do wniosku, że nie jest to takie skomplikowane. I to jest prawda. Na wstępie nasze zaplecze warsztatowe winno składać się co najmniej z:

 1. projektu płytki drukowanej, zasadniczo w dowolnym formacie obsługiwanym przez nasz edytor graficzny (ważne: rozdzielczość rysunku zawierającego wzór płytki nie powina być mniejsza niż 300dpi),
 2. papieru kredowego (gramatura: 100-135g/cm2). Na All. można spotkać się z ofertami specjalnych (hasło: papier termotransfer) podkładów do termotransferu (nawet korzytniejsze cenowo) jednak ponieważ z nich nie skorzystałem trudno je rekomendować,
 3. drukarki laserowej, ew. "dojście" do takowej ;) ,
 4. żelazko. W przypadku częstego wykonywania i/lub większej ilości płytek żelazko zastępuje (najczęściej odpowiednio przerobiony) laminator. Laminator pozwala na większą precyzję wykonywania płytek. Jest zasadniczo niezbędny w przypadku chęci wykonywania płytek dwustronnych ! Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż "standardowo" laminatory nie są przystosowane do laminowania z tak wysoką temperaturą, jak również materiałów o takiej grubości (grubość laminatu + 1-2 grubości wydruku wzoru płytki). Pamiętaj o tym, zanim wybierzesz laminator i... spróbujesz !

 

Potrzebne są również "materiały dodatkowe":

 • płyn do zmywania naczyń, zmniejsza napięcie powierzchniowe wody, przez co nieco przyspiesza proces "odmaczania";
 • płyn do odtłuszczania płytki przed "prasowaniem". Używam izopropanolu (ok. 14zł/l), można też użyć acetonu. Nie należy używać płynów zawierających wodę (wódka, spirytus, denaturat). Woda zbyt wolno paruje z powierzchni płytki!
 • gąbka (jednostronnie pokryta włókniną ścierną) do mycia naczyń (nie może być zatłuszczona),
 • druciak kuchenny (również czysty),
 • ocet spożywczy (10%), dodany do wody w końcowej fazie odmaczania usuwa warstewkę kredy z powierzchni tak papieru, jak i płytki. Również przyspiesza proces "odmaczania". Ale bez przesady ! ;)

Czasami zachodzi potrzeba dodatkowo skorzystać z "zestawu ratunkowego", składającego się z:

 • wodoodpornego, silnie kryjącego flamastra (cienkopisu) dedykowanego do kreślenia ścieżek drukowanych,
 • buteleczki lakieru do paznokci (kolor bez znaczenia ! 
 • skalpela,
 • igły preparacyjnej (w moim przypadku w uchwycie igły preparacyjnej umieściłem zaostrzony trzpień stalowy.
  Przeznaczenie tego zestawu wyjaśni się później.
//