Cyrylica pod Wine

Spis treści

Cyrylica pod WineHQWine na stałe już zagościł na moim komputerze. Pozwala  na - w zasadzie bezproblemowe - korzystanie w środowisku Linux z zasobów oprogramowania dedykowanego dla MS Windows.

W przypadku oprogramowania komercyjnego pakiety instalacyjne z reguły zawierają opcję pozwalającą na wybranie odpowiedniej wersji językowej.

Inaczej jest - zwłaszcza w przypadku starszych, nadal użytecznych - programów dla np. konstruktorów-krótkofalowców. Dobrym przykładem mogą być programy do obliczania filtrów kwarcowych.Pierwsze uruchomienie

Gdy nie mają wersji anglojęzycznej, a zostały napisane w rodzimym języku autora (np. rosyjskim, używając cyrylicy) efekt uruchomienia pod Wine bywa nieczytelny. Nie tylko w treści programu, ale również "na pasku".

Należy mieć jednak świadomość, że nie jest to błąd programu czy systemu operacyjnego (Linux), a efekt wybranej (podczas jego instalacji) lokalizacji (locale), tzn. między innymi domyślnego języka środowiska.

Uruchomienie z lokalizacjąPo uruchomieniu programu ze wskazaniem lokalizacji jego panel będzie (niemal) w pełni czytelny. Uwaga "niemal" wynika z faktu, iż czasami nawet po wskazaniu lokalizacji treść tzw. "dymków" nadal wyświetlana jest w postaci "krzaków". Być może wynika to z braku w systemie czcionki używanej do ich wyświetlania. Ale IMO to już drobiazg nie naruszający podstawowych użyteczności oprogramowania.

Obecne systemy operacyjne (nie tylko MS Windows) pracują głównie w oparciu o środowisko graficzne. Ale nie brakuje też fascynatów (do których sam należę), którzy "z mozołem" przedzierają się przez "palcówki" trybu (środowiska) znakowego.

Nie ma co zastanawiać się: czy i która z metod konfigurowania środowiska jest: miła, łatwa i przyjemna.

Ważne są (świadome) wybory użytkownika. Dlatego też przygotowanie środowiska do prawidłowego wyświetlania znaków zostanie omówione dla obu:

  • środowiska graficznego - konfiguracja "klikana" ;) ,
  • środowiska znakowego - konfiguracja poprzez ręczne wpisywanie poleceń w oknie terminala.

Oczywiście ustawienia "lokalizacji" w jednym środowisku oddziaływują na cały system, toteż opisane metody konfiguracji można wykorzystać alternatywnie.

//