automake, build-essential, Cmake... na dobry start

Spis treści

automake, cmake, itd. to naprawdę dobry startArtykuł ten nie będzie kolejnym opisem możliwości języka C/C++ czy zasad programowania. Chciałbym wskazać co zrobić by pod Debianem i pokrewnymi samodzielnie przetworzyć kod źródłowy programu do jego postaci wykonalnej.

Celem będzie samodzielna kompilacja (budowa ze źródeł) programów: Gqrx oraz CubicSDR . Znajdziesz tu coś w rodzaju "zupy w proszku". Prosty przepis: zalać wrzątkiem, zamieszać, poczekać chwilę, być czujnym, zjeść, nie narzekać! ;)

Nie jest to przepis dla koneserów o "wyczulonym podniebieniu" :o Zainteresowani "kompilacją na poważnie" winni jednak sięgnąć w sieci do materiałów adresowanych do nich.

Dbałość autorów kodu oraz skuteczna weryfikacja jego poprawności powoduje, że to co kiedyś było domeną zaawansowanych użytkowników (programistów?) teraz "trafia pod strzechy". Zastanawiasz się pewnie czy warto? Moim zdaniem - tak.

Ale... zanim coś ściągniesz zastanów się: czy naprawdę tego potrzebujesz, a źródło zasługuje na zaufanie. Poświęć na sprawdzenie tego nawet kilka dni, gdyż usuwanie skutków - nierozważnych - decyzji może być uciążliwe. :/

Wymienione programy w repozytoriach dystrybucji dostępne są w starszej wersji niż tych udostępnianych w postaci źródeł. I tak np. Gqrx(-sdr): 2.9-2 jako pakiet, 2.11-5 jako żródła, CubicSDR - 0.2.3/0.2.4. Przykłady można mnożyć.

Różnica w wersjach to (często) nie tylko rozwój funkcjonalności programu (co również jest istotne), ale - wielokrotnie - usuwanie błędów.

Dlatego też może się zdarzyć, że konkretny kod programu wymaga "doposażenia" o coś więcej i warto dokładnie przeanalizować treść komunikatów pojawiających na ekranie w trakcie kompilacji. IMO niezastąpiony tu będzie terminal. Niektórzy nazywają go też konsolą.

//