Raspberry Pi Imager - rekonfiguracja bootloadera RPi
- Szczegóły
- Odsłony: 65348
Spis treści
Jeśli zaczynasz swoją przygodę z Raspberry Pi (RPi) niewątpliwie sięgniesz po Raspberry Pi Imager.
Warto! To oprogramowanie Open Source (udostępniane przez Raspberry Pi Foundation) pozwalające na instalację systemów operacyjnych RPi na różnych nośnikach.
Jakiś czas temu uruchomienie RPi następowało głównie z kart mikroSD. Obecnie coraz częściej stosuje się alternatywne nośniki np. dyski SSD czy nośniki USB.
Jeszcze nie tak dawno konieczna była "ręczna" modyfikacja plików konfiguracyjnych. Pojawienie się możliwości prostego wyboru nośnika, z którego będzie następowało uruchomienie systemu operacyjnego zostało przyjęte przez użytkowników RPi z zadowoleniem.
Przez tych z mniejszym doświadczenie, w tym mnie - również z ulgą.
Wstęp
Głównym przeznaczeniem Raspberry Pi Imagera (dalej nazywanego po prostu: Imager) jest instalacja na wskazanym nośniku (czyli nie tylko karcie SD) wybranego systemu operacyjnego (OS'a). Do wyboru masz wiele dystrybucji oraz ich wersji.
Ten artykuł dotyczy wyłącznie dostępnej w oprogramowaniu RPi Imager funkcji: Misc utility images, tj. przywrócenia ustawień fabrycznych programu inicjującego, ew. zmiany trybu (schematu) inicjacji systemu. Nie będzie to wykład, a raczej... elementarz. I to w wersji obrazkowej! :) Takie IMO też bywają potrzebne. Wiem to z autopsji :/
I co nie mniej ważne - w przypadku, gdy nie powiedzie się uruchomienie z podstawowego nośnika (np. dysku SSD czyb nośnika USB) automatycznie nastąpi próba uruchomienia z "alternatywnego" nośnika (np. karty mikroSD).
RPi Imager oferuje również inne funkcje, ale o tym na zakończenie artykułu. Instalacja jest prosta i nie nastręcza trudności.
Jeśli używasz wcześniejszych wersj RPi Imagera np. 1.5 to w związku z pojawieniem się 19.03.br. nowej wersji (1.6) na ekranie pojawi się monit o treści widocznej na obrazku po lewej.
Zdecydowanie sugeruję aktualizację do najnowszej wersji. Raspberry Pi Foundation oraz Autor oprogramowania uważnie wsłuchują się w uwagi i zgłoszenia użytkowników.
Ostatnie przypomnienie: opisana procedura nie dotyczy wyboru konkretnego systemu operacyjnego, a sposobu jego inicjacji na RPi. W wyniku jej realizacji zmieni się konfiguracja pliku inicjującego (bootloader'a) OS zawartego w pamięci EEPROM płytki naszego RPi.