sPlan 8.0 - Edytor

Edytor - mocna rzecz

Edytor schematów sPlan 8.0 (firmy ABACOM) pozwala tworzyć różnorakie schematy umożliwiając ich kreślenie "z wolnej ręki" z uzupełnianiem gotowymi elementami.

Dla zachowania zgodności z oryginalną wersją językową oprogramowania w artykule używam nazwy "komponent".

Choć w stosunku do poprzednich wersji niektóre funkcjonalności sPlan 8.0 zostały zmodyfikowane program nadal IMO jest: użytecznym i "przyjaznym" edytorem.

sPlan 8.0 charakteryzuje się mnogością narzędzi i funkcjonalności edytorskich, rozbudowanym strukturalnym menu głównym, jak również szeroką gamą (często wzajemnie powiązanych) przełączników ustawień.

Powoduje to , że - zwłaszcza początkujący - użytkownicy po uruchomieniu programu stawiają sobie pytanie: od czego zacząć?

Wprowadzenie

sPlan 8.0 - okno główneJeśli wcześniej używałeś edytora płytek (PCB) Sprint Layout 6.0 (również ABACOM), to już znasz większość zasad tworzenia komponentów i elementów bibliotecznych.

Jednak mimo wielu podobieństw sugeruję uważne przyjrzenie się elementom tworzącym główny ekran edytora.Prezentacja możliwości edycyjnych

Ponieważ część narzędzi i znaczników funkcji aktywuje się dopiero po wybraniu jakiegoś komponentu proponuję wczytanie przykładowego pliku. Np. tych, które są dostarczane wraz z programem. Znajdują się one w katalogu (użytkownika): Dokumenty/sPlan80/.

Są to pliki: Art, Dimmer, Elements, Parent-Child. Proponuję zajrzeć do Elements. Zawiera on 16 zakładek pozwalających szybko zorientować się: "co i jak?"

Warto zauważyć, że większość narzędzi edycji wykorzystywanych do kreślenia schematów wykorzystywanych jest również do tworzenia elementów bibliotecznych.

Edycja komponentu

Otwierając do edycji komponent w sPlan 8.0 ilość dostępnych narzędzi i funkcji edytorskich może powodować niepokój: z czego korzystać?.

Warto wtedy pamiętać bardzo istotną zasadę:

choć narzędzi i funkcji jest wiele skorzystaj z tych, których potrzebujesz! I znasz! ;)

Które z nich to te, na które winieneś zwrócić uwagę - temu służy ten artykuł.

Wszystko widać!

Schemat składa się z wielu komponentów (elementów), które mogą, choć nie muszą być elementem bibliotecznym. Każdy z nich możemy stworzyć "od zera".

Po prostu wystarczy go "narysować". Na obrazku z lewej starałem się wskazać co daje nam do dyspozycji podczas edycji prostego wielokąta.

Zacznijmy jednak od "klawisza ratunkowego". Że warto wiem z autopsji. Ratował mnie nie raz z różnych opresji.

Gdy pójdziemy "zbyt daleko" lub nie wiemy "gdzie jesteśmy" (a nie chcemy utracić wszystkigo co do tej pory zrobiliśmy) możemy kilkakrotnie wcisnąć klawisz Esc.

Można spotkać się z sugestią by wcisnąć Prawy Przycisk Myszy (PPM). Cóż, ale bywa on przypisany do różnych funkcji i wciskając PPM możemy uzyskać nieoczekiwany efekt. Dlatego sugeruję... klawiszem ratunkowym IMO jest Esc.

Uchwyty, węzły, punkty...

Jeszcze jedna uwaga: Ctrl+Z (Cofnij ostatnią operację) najczęściej działa. Co nie oznacza, że zawsze tak jak byśmy tego chcieli.

Zanim sięgniemy po elementy biblioteczne sugeruję własnoręcznie narysować prosty np. wielokąt. Po zaznaczeniu (pojedyncze kliknięcie LPM) do edycji linie go tworzące zmienią kolor na fioletowy (magenta) i pojawią się bardzo ważne elementy umożliwiające modyfikacje, tzn.: węzły, punkty "łamania" linii, uchwyty zmiany wymiarów, itd.

Najeżdżając kursorem na nie najczęściej zmienia on swój kształt. Czasami kolor. Wciśnij LPM, przytrzymaj i przesuń węzeł (punkt czy uchwyt). Obserwuj zmiany kształtu figury. Puść LPM. Warto też "zezować" na prawą część okna edytora. Tam wyświetlane są własności i parametry przekształcanych elementów. Warto to zapamiętać.

Jeśli przemieszczanie odbywa się "skokami" najprawdopodobniej masz włączone "przyciąganie". O tym nieco póżniej.

Trening czyni mistrzem, więc sugeruję poćwiczyć. Wspominałem, że zaznaczenie (wybór) elementu następuje po pojedynczym kliknieciu LPM, ale...Obrót i ścinanie

  • jeśli element jest już zaznaczony (wybrany) i ponownie kliniesz go LPM lub
  • dwukrotnie klikniesz LPM niewybrany element

uchwyty zmienią swój kształt i... działanie. W tym przypadku są uchwytami: obrotu lub ścinania.

Figury specjalnesPlan 8.0 oferuje kilkanaście narzędzi i funkcji edytorskich bezpośrednio dostępnych z (lewej) belki okna edytora.

Na niej oznaczony znakiem zapytania [?] jest przycisk aktywujący narzędzie o nazwie Figury specjalne generujące wybrane obiekty.

Oczywiście w celu umieszczenia ich w edytowanej karcie. Niekoniecznie schematu układu elektronicznego.Menu główne sPlan 8.0

Niektóre z nich mają liczne opcje i ustawienia. Jeśli ponadto popatrzysz na rozbudowaną strukturę menu (górna belka okna edytora) to jasnym staje się, że zasadnym wydaje się opisanie tych: narzędzi, funkcji oraz operacji.

Czy i których będziesz używać? Wybrać musisz sam!

Przy czym nie ma wątpliwości: niektórych nie da się pominąć i będziesz z nich korzystał często!

A gdy "zbłądzisz" pozostaje jedynie klawisz "Esc"! ;) Jednak nic nie zastąpi własnych ćwiczeń i doświadczeń :D

W poniższych artykułach starałem się opisać podstawe funkcje i możliwości edytora sPlan 8.0:

Oczywiście sPlan 8.0 posiada wiele innych (mniej lub bardziej złożonych) narzędzi i funkcji edycyjnych.

Nie sposób przewidzieć, które z nich wymagają obszernego omówienia. Zwłaszcza z perspektywy użytkownika, który po raz pierwszy zetknął się z programem. Myślę jednak, że niniejszy zbiór artykułów okaże się pomocny.

Opis innych narzędzi czy funkcjonalności edytora sPlan 8.0 znajdziesz tutaj.

Inne artykuły o funkcjonalnościach i możliwościach sPlan 8.0 znajdziesz tutaj.

Jeśli jesteś zainteresowany tym co jeszcze udało mi się zrobić z lutownicą w ręku zapraszam do Warsztatu krótkofalowca.

//