NanoVNA - wgranie nowego firmware'u (pod Windą)

Spis treści

Aktualizacja NanoVNA pod WindąGdy pisałem artykuł o aktualizacji firmware'u NanoVNA pod Linux'em wydawało mi się, że opisów aktualizacji pod MS Windows jest tak dużo, że nie ma już co dorzucać "coś od siebie" ;). Myliłem się!

Okazało  się, że aktualizacje "oprogramowania pokładowego" (firmware") NanoVNA pod Windą też mogą nastręczać kłopotów.

Czy warto aktualizować? Tak, choć czasami trudno zacząć. Bywało, że NanoVNA "po aktualizacji" zachowywał się "dziwnie". Pojawiały się też problemy z użytkowaniem.

Dodatkowym stresem był fakt, że po wystąpieniu problemów nie każdy był w stanie cofnąć wprowadzone zmiany oprogramowania.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz?

Czasami zwlekamy z aktualizacją oprogramowania NanoVNA obawiając się niepowodzenia i/lub trudności. Trzeba przyznać, że aktualizacja NanoVNA jest stosunkowo bezpieczna. A sam proces... odwracalny. Można wrócić do wcześniejszych wersji. Wbrew pozorom ma to również zalety.

Niniejszy opis dotyczy aktualizacji (najstarszej?, ale nadal dostępnej w sprzedaży) wersji sprzętowej oznaczanej po prostu jako: NanoVNA. Czasami uzupełnionej literką "H". Dostępne wersje NanoVNA z wyróżnikami literowymi: D, H4, F, S-A-A-2, itd. mimo podobnej nazwy są (sprzętowo i programowo) odmienne i ich ten opis nie dotyczy.

Opis aktualizacji dotyczy procesu przeprowadzanego w trybie graficznym (klasyczne okienka). Zakładam, że sięgający po aplikacje działające z linii komend - raczej nie wymagają tak dalekiego wsparcia. :) Koneserów uprasza się również o wyrozumiałość!

Potrzebny będzie odpowiedni "wsad" aktualizujący. Pobierając z sieci aktualizację firmware'u (niniejszy przykład oparto na aktualizacji opracowanej przez Hugen79 o numerze 1.0.45 z 30.01.2021) koniecznie zwróć uwagę, czy pobierane oprogramowanie jest dedykowane dla Twojego sprzętu.

W katalogu dostępne są aktualizacje również dla innych typów NanoVNA. Nieodpowiednie wersje spowodują (w najlepszym wypadku) błąd podczas aktualizacji czy kłopoty w użytkowaniu.

W gorszym... trzeba będzie zabieg powtórzyć. Z właściwą wersją firmware. I tu również może pojawić się drobny problem, gdyż nie wszyscy twórcy firmware udostępniają firmware w wersji *.dfu. Jeśli będzie tylko wersja bin lub hex będziesz potrzebował konwertera do formatu dfu. Skąd - o tym za chwilę.

Tryb DFU wywołany poprzez menu

NanoVNA możemy używać w dwóch trybach:

  • standardowym, gdy wykorzystywany jest jako przyrząd pomiarowy lub
  • programowania, tj. (nie wdając się w szczegóły) gdy możliwa jest poprzez port USB zmiana oprogramowania systemowego przyrządu (firmware).
    Tryb ten określa się mianem DFU (Device Firmware Update, Aktualizacja Oprogramowania Urządzenia)

Tryb DFU zainicjowany sprzętowo (zwora)

Tryb DFU NanoVNA możemy "wywołać" na dwa sposoby:

  • programowo - (od wersji 0.2) w menu wywołujemy (ekran dotykowy lub manipulator, kółko) opcję "Config", następnie "DFU" i wybierz: "RESET AND DFU MODE". Po wybraniu tej opcji na czarnym ekranie pojawi się komunikat: "DFU: Device Firmware Update Mode, To exit DFU mode: please reset device yourself."
  • sprzętowo - tj. zwierając przed włączeniem NanoVNA na płytce pola: BOOT0 i Vdd. Więszość płytek ma te pola wyrażnie oznaczone. Jednak nie wszystkie mają wlutowane piny. Jeśli nie trzeba je wlutować we własnym zakresie. Po zwarciu pinów i włączeniu ekran NanoVNA będzie biały. Inne informacje nie są wyświetlane.

Ok, wiadomo już jak wprowadzić NanoVNA w tryb DFU. Potrzebne jest również oprogramowanie do aktualizacji firmware'u.

Wyodrębnienie plików STMicroelectronics

Tu dobra wiadomość: firma STMicroelectronics na swojej stronie udostępnia odpowiedni pakiet.

W tym również "konwerter" plików wsadowych w formacie np. hex do formatu dfu!

Instalacja pakietu STMicroelectronics

Kliknij ten link, podaj swoje dane oraz mail, na który zostanie otrzymasz aktywny link do pobrania pakietu.

Pakiet zapisz w dowolnym miejscu. Ja zapisałem go na Pulpicie. Niezbędne będzie jego rozpakowanie (wyodrębnie) i instalacja pakietu.

Oprogramowanie (i cała reszta) zostanie zainstalowana w lokalizacji:
 
C:\Program Files (x86)\STMicroelectronics\Software\DfuSe v3.0.6

Czy to już wszystko?

Nie, trzeba zainstalować sterowniki trybu DFU, by Winda poprawnie rozpoznała NanoVNA.

//