Xiegu G-90 - zewnętrzny głośnik

Xiegu G-90 - jak podłączyć zewnętrzny głośnik?

W radiu kompaktowym, a do tej grupy zaliczam transceiver Xiegu G-90 pewne funkcjonalności urządzenia są kompromisem pomiędzy potrzebami użytkownika a możliwością ich aplikacji w ograniczonej "objętości".

W wielu TRX'ach wewnętrzny głośnik daje jedynie namiastkę "dobrego odsłuchu". Sytuację poprawia możliwość podłączenia (mniej lub bardziej rozbudowanego) systemu zewnętrznego. Ale nie w Xiegu G-90.

Dodatkowo konstrukcja Xiegu G-90 wymusza alternatywę: głośnik wewnętrzny albo słuchawki.

Razem się nie da. A po odpięciu panelu sterującego (czołówka) od głównego modułu warunki odsłuchu z wykorzystaniem wewnętrznego głośnika mogą się jeszcze pogorszyć. Czy nie ma recepty? Jest.

Koszt rozwiązania to kilkanaście złotych i ok. 30 min pracy z lutownicą. Czy warto? IMO: tak.

Dell Soundbar AX510

Do gniazda słuchawkowego (stereo, mini Jack 3,5mm) w panelu sterującym nie można bezpośrednio podłączyć głośników pasywnych. Jednak co innego w przypadku zestawu głośników aktywnych.

Większość głośników (systemu 2.0) podłączanych do komputerów wyposzażonych jest w odpowiedni (zielony) wtyk. Pozostaje kwestia zasilania.

Xiegu G-90 zasilany jest napięciem ok. 13,8V. I mniej więcej takim napięciem winny być zasilane wykorzystane głośniki aktywne.

Ostatnio na jednym z portali aukcyjnych dostępna była większa ilość przecenionych (kilkanaście % pierwotnej ceny ze względu na uszkodzenie mechaniczne) tzw. soundbarów AX510 (Dell). Urządzenia te charakteryzują się one następującymi parametrami:

 • kompaktowa obudowa (uszkodzony był element stosowany do montowania urządzenia na wybranych modelach monitorów firmy Dell. Usterka ta nie ma żadnego znaczenia w opisywanym zastosowaniu),
 • pasmo przenoszenia : od 135 Hz do 20 KHz
 • moc wyjściowa: 2 x 5 W (10W RMS),
 • wyjścia: 2 x gniazda słuchawkowe (40 mW RMS),
 • zasilanie : DC 12 V, 1,0 AWnętrze warte obejrzenia...

Układ wzmacniaczy zastosowanych w AX510 realizuje szereg funkcji mających na celu podwyższenie parametrów użytkowych urządzenia. Wystarczy zajrzeć do środka, by zorientować się, że to trochę więcej niż parę kabelków, 2-3 scalaczki.

Mimo to dostosowanie AX510 (do wykorzystania go jako aktywnego głośnika zewnętrznego) jest bardzo proste. I obejmuje:

 • wykręcenie10 wkrętów (uwaga: 2 z nich ukryte są pod naklejką firmową),Szybka metamorfoza
 • rozebraniu obudowy (uwaga na przewody i taśmy),
 • usunięciu (wydłubaniu) "kleju na gorąco" zabezpieczającego kable: sygnałowy i zasilania,
 • wymianie przewodu zasilającego, ew. montaż gniazda zasilającego,
 • wylutowanie zwory (szyna plusa, element oznaczony jako "L1") i wlutowanie w jej miejsce "diody życia" (zabezpieczającą wzmacniacz przed mimowolnym podłączenie zasilania o błędnej polaryzacji),
 • złożenie i skręcenie obudowy
 • .

Jest znacznie lepiej...Kondensatory elektrolityczne wlutowane w szynę zasilania przewidziane są dla napięcia 16V.

Pozostaje już tylko sprawdzenie poprawnego działania przerobionego urządzenia. Na znane mi 3 przypadki zakupu zestawu (w celu jak opisany w artykule) wszystkie egzemplarze - oprócz usterki, o której wspomniałem wcześniej - były sprawne. Choć ryzyko istnieje, przecież to sprzedawane jest w "cenie elektronicznego złomu".

Przy podłączeniu go do gniazda słuchawkowego panelu sterującego Xiegu G-90 nie zapomnij przełączyć wyjście TRX'a na słuchawki. I to tyle.

Mogę jedynie potwierdzić, że dzięki zastosowaniu tego zestawu parametry odsłuchu zdecydowanie się poprawiły. Elastyczność w zakresie lokalizacji głośników ograniczona jest jedynie długością przewodów: sygnałowego i zasilania.

Oczywiście zamiast przerabiać zasilanie można zastosować "przejściówkę", ale ponieważ i tak chciałem wstawić "diodę życia" to przy okazji "machnąłem" również kable. :)

Docelowo głośnik nie będzie leżał (tak jak na zdjęciu z lewej) na TRX'ie. To jedynie prezentacja. Podobnie jak to, że czasami mimo "dużej ochoty" nie wszystko jest sens robić "od zera". Przemawia za tym również aspekt "ekonomiczny". O czasie nie wspominając. ;)

PS. Uczciwie muszę przyznać, że podłączenie słuchawek do zewnętrznego głośnika nadal je wyłącza. Czyli to pomysł nie tylko Xiegu.

Ponieważ priorytetem było umożliwienie zmiany umiejscowienia źródła dźwięku (głośników) to tym drugim zagadnieniem (jednoczesny odsłuch z głośnika i słuchawek, co czasami bywa przydatne) zajmę się "w wolnej chwili". A tych ostatnio brakuje ;)

Jeśli jesteś zainteresowany innymi zagadnieniami (związanymi nie tylko z transceiverem G-90) zapraszam do Warsztatu krótkofalowca.