Ikony na pasku dash

Jedną z rzeczy, która lekko wkurza to domyślne ustawienie wielkości ikon na pasku dash np. w Ubuntu 14.04. To coś, będąc odpowiednikiem windzianego paska "Start" ma za zadanie ułatwiać uruchamianie wybranych aplikacji. I zasadniczo robi to, ale... wielkość ikon (64px) jest porażająca.

W efekcie - ponieważ wokół każdej ikony jest odstęp - to przy ekranie o rozdzielczości 1920x1080 na pionowym pasku zmieści się maksymalnie ok. 12-14 ikon. Wydaje się dużo, ale po kilku (tygo)dniach ;) brak miejsca zaczyna irytować.

Czytałem, że są aplikacje, które umożliwiają szybkie przestawienie wielkości ikon do wartości pożądanej. Nie próbowałem, a sprawa jest banalnie prosta.

Po wprowadzonych zmianach ilość ikon wzrasta do 22-25. Niestety nie jest to zmiana trwała. Wielkość ikon na pasku wynika z wartości zapisanych w pliku: dash.js. A plik ten jest każdorazowo nadpisywany po aktualizacji pakietu: gnome-shell

Dla tych, którzy chcą "więcej mniejszych" ikon proponuję szybką, choć ręczną modyfikację pliku dash.js.

Plik dash.js znajduje się w katalogu: /usr/share/gnome-shell/js/ui. By przeprowadzić jego edycję należy wydać komendy:

user@XYZ:~$ cd /usr/share/gnome-shell/js/ui
user@XYZ:~$ sudo nano dash.js

ewentualnie:

user@XYZ:~$ sudo nano /usr/share/gnome-shell/js/ui/dash.js

Zasadniczo możemy wykorzystać dowolny edytor znakowy. Może to też być gedit. Trzeba tylko pamiętać, że edycję pliku musimy zacząć w trybie super użytkownika (root). W innym przypadku nie będziemy mogli zapisać zmian w pierwotnym katalogu.

Modyfikacja pliku dash.jsNastępnie wyszukujemy frazę: iconSize (dla edytora nano: Ctrl+W, dla edytora gedit: Ctrl+F). 10-te wystąpienie frazy to te, którego szukamy. Widoczne na ekranie jest już po znalezieniu 7-go! :)

Oryginalny wpis to:

let iconSizes = [ 16, 22, 24, 32, 48, 64 ];

Należy (ja tak zrobiłem) usunąć wartości: 32, 48, 64 lub (co widać na załączonym obrazku) dodać nowy wpis w postaci:

let iconSizes = [ 16, 22, 24 ];

Pierwotny wpis można "zakomentować" (nie będzie brany pod uwagę) wstawiając na początku linii dwa ukośniki "//".

Na rysunku (obok) ukośniki występują przed wpisem z nowymi wartościami. I należy je skasować.

Następnie należy zapisać plik (dla edytora nano: Ctrl+O, dla edytora gedit: Ctrl+S). A następnie wyjść z edytora (odpowiednio: Ctrl+X, ew. Ctrl+W).

I już możemy cieszyć się nowym układem paska dash. Najprawdopodobniej do najbliższej aktualizacji pakietu gnome-shell. A wtedy warto pamiętać o tej procedurzę.

 

//