Na kłopoty... Winetricks

Aplikacje z WineNawet najbardziej zagorzali użytkownicy np. Ubuntu od czasu do czasu chcą użyć programu "przewidzianego" dla MS Windows. W moim przypadku są to najczęściej programy służące do analizy czy też projektowania moich elektronicznych zabawek. Każda dystrybucja *xa (32/64b) wyposażona jest w zestaw pakietów o wspólnej nazwie Wine, pozwalającej zainstalować i uruchomić program dla Windows w środowisku *xa. I w większości przypadków to po prostu działa. Zainteresowanych odsyłam na stronę projektu WineHQ.

Wintricks

Zdarza się jednak inaczej. Dzisiaj podjąłem próbę zainstalowania bardzo użytecznego narzędzia, jakim jest AADE FILTER DESIGN AND ANALYSIS V 4.5. Jednak już przy instalacji na ekranie pojawił się komunikat wskazujący na "braki w bibliotekach". A przy próbie uruchomienia uzyskałem bardziej konkretny komunikat:

Threed32.ocx failed to register. The specified module could not be found.

Skracając temat: nie znalazł biblioteki Treed32.ocx. Co robić? Skorzystać z możliwości jakie daje pakiet Winetricks. Brakującą bibliotekę uzupełnimy instalując dla Wine bibliotekę mfc40.cab.

Miłym zaskoczeniem był fakt, że wydanie (w oknie terminala) prostej komendy:

user@XYZ:~$ winetricks mfc40

Wintricks w działaniuzainicjowało proces ściągania i instalacji niezbędnych komponentów systemu.

Po zakończeniu procesu AADE FILTER DESIGN AND ANALYSIS V 4.5 uruchomił się już bez problemu.

Program w działaniu....W tej krótkiej notce nie chcę opisywać wielu dostępnych w Winetricks funckji czy ustawień.

Możliwości Wintricks...

Tym razem okazało się, że "tryb palcowy" (wpisanie komendy w terminalu) jest prostszy i szybszy niż jej... "wyklikanie". I dobrze. 

Napotkanie już na początku na problemy z uruchomieniem niektórych potrzebnych (lub do których przyzwyczailiśmy się) programów może zniechęcić rozpoczynających swą przygodę z Linuksem. I wtedy warto pamiętać o tej procedurzę.

 

//