Ham Radio Control (Hamlib) - ze źródeł

Spis treści

Biblioteka HamlibBiblioteka (a w zasadzie ich zbiór) Ham Radio Control, w skrócie Hamlib zostały opracowane przez Stéphane Fillod (F8CFE), Franka Singleton (VK3FCS) oraz Hamlib Group by udostępnić programistom (tworzącym aplikacje sterujące urządzeniami radiowymi i/lub antenami) spójny interfejs.

Wystarczy wspomnieć o tak użytecznych jej funkcjach jak: set/get_freq, set/get_mode czy set/get_vfo, itd. :D

Hamlib nie jest aplikacją końcową, stanowi raczej warstwę oprogramowania pozwalającą na proste sterowanie urządzeniami radiokomunikacyjnymi (odbiorniki, nadajniki, transceiwery, rotory, itd.) w oparciu o określone protokoły komunikacji.

W dokumentacji projektu (p.7) Autorzy biblioteki na pytanie: "Where are the GUI's? odpowiadają: "Build it and they will come ..." Co w wolnym przekładzie oznacza: Gdzie jest GUI /Graficzny Interfejs Użytkownika/?" - "Stwórz go, a znajdziesz..." Nic dodać, nic ująć! :D

Szerokiemu wykorzystaniu biblioteki sprzyja również fakt, iż jest ona niezależna od platformy sprzętowo-programowej, a Autorzy udostępnili jej kod na zasadach GNU Lesser General Public License (LGPL). Wykorzystam bibliotekę do kompilacji ze źródeł programu CubicSDR, który "obsłuży" radio SDR.

 Aplikacja i biblioteka z pakietu starsze niż te ze źródełWarto sięgnąć do udostępnionych źródeł. Często nie tylko aplikacja (dostępna w źródłach) jest "świeższa", ale i podłączone do niej biblioteki - również.

Np. możesz tak skompilować źródła popularnego programu CubicSDR by mógł sterować niemałą liczbą urządzeń radiowych.

Biblioteka Hamlib ze źródeł....

Jak wspomniałem już biblioteka Hamlib wymaga "obecności" szeregu komponentów podczas procesu kompilacji. Istotne w tym przypadku są nie tylko same pakiety, ale również ich wersje!

Jednak zanim przystąpisz do dalszych działań (o ile nie zrobiłeś tego wcześniej) zapoznaj się z artykułem: Automake, build-essential, cmake... na dobry start, gdzie opisałem czynności związane z przygotowaniem samodzielnej kompilacji kodów źródłowych.

Jeśli masz to już za sobą to zaczniemy nietypowo, bo od napotkanego (mojego)... błędu.

//